Elliptikus hengerkoordináta-rendszer

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Az elliptikus hengerkoordináta-rendszer koordinátafelületei. A sárga hajlított felület egy fél hiperbolikus henger, ami a ν=-45°-nak felel meg, míg a piros cső a μ=1-hez tartozó elliptikus henger. A kék sík a z=1 koordinátához tartozik. A három felület a P pontban metszi egymást, melyet egy fekete gömb jelez. Desacartes.-koordinátái körülbelül (2,182; -1,661; 1,0). Az ellipszisek és hiperbolák fókuszai az x = ±2,0 pontok

Az elliptikus hengerkoordináta-rendszer egy háromdimenziós ortogonális koordináta-rendszer, ami a kétdimenziós elliptikus koordináta-rendszer harmadik, merőleges tengely menti vetítésével kapható. Koordinátafelületei elliptikus és hiperbolikus hengerek. Az F1 és F2 fókuszokat az adott Descartes-féle koordináta-rendszer x-tengelyén veszik fel, rendre a a és +a pontokban.

Alap definíciók

A (μ,ν,z) elliptikus hengerkoordináták leggyakoribb definíciója:
x=acoshμcosν
y=asinhμsinν
z=z

ahol μ nemnegatív valós szám, és ν[0,2π]. Ezek a definíciók ellipsziseknek és hiperboláknak felelnek meg. Az

x2a2cosh2μ+y2a2sinh2μ=cos2ν+sin2ν=1

trigonometrikus azonosság mutatja, hogy a konstans μ-höz tartozó görbék ellipszisek, míg az

x2a2cos2νy2a2sin2ν=cosh2μsinh2μ=1

trigonometrikus azonosság mutatja, hogy a konstans ν-höz tartozó görbék hiperbolák.

Skálázási tényezők

A μ és ν elliptikus hengerkoordináták skálázási tényezői megegyeznek:

hμ=hν=asinh2μ+sin2ν

és a harmadik skálázási tényező hz=1. Eszerint az infinitezimális térfogatelem:

dV=a2(sinh2μ+sin2ν)dμdνdz

és a Laplace-operátor:

2Φ=1a2(sinh2μ+sin2ν)(2Φμ2+2Φν2)+2Φz2

A további differenciáloperátorok, mint F és ×F kifejezhetők a (μ,ν,z) koordinátákkal úgy, hogy behelyettesítjük a skálázási tényezőket az ortogonális koordináta-rendszerek általános képleteibe.

Alternatív definíció

Néha egy másik koordinátahármast használnak, ami geometriailag is intuitív. Megkülönböztetésül jelölésük (σ,τ,z), és kaphatók, mint σ=coshμ és τ=cosν. A konstans σ-hoz tartozó görbék ellipszisek, a konstans τ-hoz tartozók hiperbolák. A τ koordináta a [-1, 1] intervallum eleme, míg a σ koordináta legalább 1. A (σ,τ,z) koordináták egyszerű kapcsolatban állnak az F1 és F2 fókuszoktól mért távolsággal. Az (x,y) sík pontjaira teljesül, hogy a fókuszoktól mért d1+d2 távolságösszeg egyenlő 2aσ-val, míg a d1d2 különbség megegyezik 2aτ-val. Így az F1-től mért távolság a(σ+τ), az F2-től mért távolság a(στ). Az alternatív definíció hátránya: nem lehet egy-egyértelműen megfeleltetni a Decartes-koordinátarendszerrel:

x=aστ
y2=a2(σ21)(1τ2)

Alternatív skálázási tényezők

A (σ,τ,z) alternatív koordináták skálázási tényezői:

hσ=aσ2τ2σ21
hτ=aσ2τ21τ2

és hz=1. Az infinitezimális térfogatelem

dV=a2σ2τ2(σ21)(1τ2)dσdτdz

és a Laplace-operátor:

2Φ=1a2(σ2τ2)[σ21σ(σ21Φσ)+1τ2τ(1τ2Φτ)]+2Φz2

A további differenciáloperátorok, mint F és ×F kifejezhetők a (σ,τ) koordinátákkal úgy, hogy behelyettesítjük a skálázási tényezőket az ortogonális koordináta-rendszerek általános képleteibe.

Alkalmazások

Az elliptikus hengerkoordináta-rendszert hagyományosan parciális differenciál-egyenletek megoldására használják, például Laplace egyenletének vagy a Helmholtz-egyenlet megoldására, ahol is az elliptikus hengerkoordináta-rendszer lehetővé teszi a változók szétválasztását. Egy tipikus példa egy 2a vastagságú lapos vezető lap elektromos mezője. A háromdimenziós hullámegyenlet elliptikus hengerkoordinátákkal kifejezve megoldható a változók szétválasztásával, ami a Mathieu-differenciálegyenleteket adja. Az elliptikus koordináták geometriai tulajdonságai is hasznosak lehetnek. Egy tipikus példa azokon a p and q vektorpárokon vett integrál, melyek összege egy rögzített r=p+q vektor, az integrandus pedig |p| and |q|. Ekkor a koordináta-rendszert úgy veszik fel, hogy r a két fókusz közé essen, és az x-tengelyen helyezkedjen el, vagyis r=2ax^. Az r, p és q vektorok reprezentálhatják egy részecske és dekompozíciójának momentumát, és az integrandus magában foglalja a mozgási energiát.

Források

  • Morse PM, Feshbach H. Methods of Theoretical Physics, Part I. New York: McGraw-Hill, 657. o. (1953). ISBN 0-07-043316-X 
  • Margenau H, Murphy GM. The Mathematics of Physics and Chemistry. New York: D. van Nostrand, 182–183. o. (1956) 
  • Korn GA, Korn TM. Mathematical Handbook for Scientists and Engineers. New York: McGraw-Hill, 179. o.. ASIN B0000CKZX7 (1961) 
  • Sauer R, Szabó I. Mathematische Hilfsmittel des Ingenieurs. New York: Springer Verlag, 97. o. (1967) 
  • Zwillinger D. Handbook of Integration. Boston, MA: Jones and Bartlett, 114. o. (1992). ISBN 0-86720-293-9  Same as Morse & Feshbach (1953), substituting uk for ξk.
  • Moon P, Spencer DE. Elliptic-Cylinder Coordinates (η, ψ, z), Field Theory Handbook, Including Coordinate Systems, Differential Equations, and Their Solutions, corrected 2nd ed., 3rd print, New York: Springer-Verlag, 17–20 (Table 1.03). o. (1988). ISBN 978-0-387-18430-2 

Fordítás

Ez a szócikk részben vagy egészben az Elliptic cylindrical coordinates című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.