Fila

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Fila
Egy Fila üzlet Sanghajban (2010)
Egy Fila üzlet Sanghajban (2010)
Típus
  • üzleti vállalkozás
  • vállalkozás
Alapítva1911
SzékhelyDél-Korea Szöul
olasz Coggiola
VezetőkGene Yoon (elnök)
Yoon Keun-chang (vezérig.)
AlapítóEttore Fila
Giansevero Fila
Iparágcipőgyártás, textilipar
Formarészvénytársaság
Termékeksportszerek, szabadidőruházat
TőzsdeKoreai Tőzsde

A Fila weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Fila témájú médiaállományokat.

A Fila egy olasz ruházati vállalat, mely cipőket, sport- és hétköznapi ruházatot gyárt és forgalmaz. A céget 1911-ben alapították a Piemont régióban lévő Coggiolában, Biella megyében. 2007 óta a Szöul központú Fila Korea tulajdonában van, mely az egész világra kiterjedően forgalmazza a termékeket és 11 országban rendelkezik kirendeltséggel. 2010 óta a szöuli tőzsdén van bejegyezve.[1]

Története

1906-ban a Fila testvérek, Ettore és Giansevero Fila, munkát vállaltak a Piemontban lévő Coggiolában a Giuseppe Regis e Figli (Giuseppe Regis és Fiai) gyapjúmalomban. 1911-ben a Regis testvérek kiléptek a kötöttáru készítő vállalkozásból, amit ezután a Fila testvérek vittek tovább. 1923 február 9-én Biellában (a megyeközpontban) létrehozták a Maglificio Biellese (Biellai Kötöde) céget, melynek székhelye a Cesare Battisti úton volt és ami férfiak, nők illetve kisgyermekek számára készített alsóneműket.[m 1] 1967-ben a Maglifico Biellese új neve Maby, Maglificio Biellese Fratelli Fila Spa lett, ami a Filatura di Cossato (Cossatói Fonalgyár) és a Coggiolai Szövészet Tessitura di Coggiola (Coggiolai Szövészet) mellett a térség neves textiliparát erősítette, mely a fonaltól a késztermékig a gyártási folyamat minden részletében kiváló minőséget képviselt. 1973-ban jött el a nagy változás, mikor a Maby új neve Fila Sport lett, és a Fila nevet szerzett magának a világpiacon előbb a teniszben, ahol a Sergio Privitera által tervezett piros és kék színű „F” betűs a logójáról lett felismerhető.[2] A márka sikere a sportcipőivel lett teljes, melyeknek az Egyesült Államokban való értékesítés licenszbeadása az európai kollekcióval való szinergiához vezetett. A Carbonium graphite shoes teniszcipői révén a Fila volt az egyik első sportszergyártó, mely karbonlemezt helyezett el a cipői talpába.

A Gemina tulajdonában

Fila cipő egy müncheni üzletben (2017)

A cég Enrico Frachey ügyvezető igazgatónak köszönhető kereskedelmi sikere[2] arra ösztökélte a Cesare Romiti vezette Geminát, hogy többségi tulajdont szerezzen a SNIA S.p.A. vegyi vállalat által birtokolt cégben 1988-ban (53,2%-ot).[3] 1991-ben a főként Európában ruházati termékekre fókuszáló Fila áthelyezte tevékenységének súlypontját a cipők USA területén való értékesítésére és kivásárolta az ottani licenszjogait. Ismert sportolók, mint Grant Hill és Jerry Stackhouse kosárlabdázók szponzorálásával a Fila lett Amerikában a legdinamikusabban fejlődő cipőmárka 1995-re. A FIAT autógyár által birtokolt Gemina holding számára ez volt a divatiparba való belépés – 1993-ban a Ciesse Piumini, 1995-ben a torinói Gruppo Finanziario Tessile (GFT NET) ezen részlegébe szállt be. 1997 márciusában a holding két társaságra vált külön: az egyik a Gemina maradt, a másik, melybe az ipari részesedések kerültek, az Rcs MediaGroup (Hdp) lett. Utóbbiba került a két fő üzletrész: a könyvkiadói részleg a Rizzoli-Corriere della Sera csoporttal, és a divatrészleg a GFT NET-tel és a Filával, melyekhez 1998-ban csatlakozott a Valentino presztízsmárka.[3] Ezzel egy olasz luxustermékek egy központja rajzolódott ki, azonban főként a ruházati szektor negatív iránya miatt a milánói holding rossz gazdasági-pénzügyi eredményeket ért el és ez a GFT-re egyenesen katasztrofális hatással volt. A negatív eredmények az üzlettársakat (FIAT, Pirelli, Intesa Bank és a Mittel) arra kényszerítették, hogy elhagyják a divatipart és a sajtótermékek kiadására koncentráljanak.

A Geminától az amerikaiakig

2003 júniusában az Rcs MediaGroup (ex-Hdp) a Sport Brands International tulajdonába került, melynek székhelye Bermudán van és melyet az USA-beli privát befektetőket tömörítő Cerberus Capital Management alapkezelő irányít.[3][4] A Biella megyei központot áthelyezték Milánóba.

Dél-koreai irányítás alatt

Fila görkorcsolya

2007-ben a Sports Brands International a Fila csoport összes világszerte folytatott tevékenységét eladta 350 millió amerikai dollárt meghaladó tranzakció keretében Gene Yoon szöuli vállalkozónak, a Fila Korea igazgatótanácsának vezetőjének, aki a dél-koreai leányvállalatot már 2005-ben megvette 127 millió dollárért.[3][5] Ebben az évben Paris Hiltonnak egymillió dollárt fizettek azért, hogy a Filát reklámozza Dél-Koreában.[6] 2008-ban az európai piachoz fűződő jogok az Integrix BV Grouphoz kerültek. 2010-ben Biellában jött létre a Fondazione Fila Museum, ami magában foglalja a vállalat teljes történelmi örökségét.[3] 2011-ben a Fila Europe székhelye visszakerült Biellába mintegy húsz dolgozóval amint a milánói székhely bezárt.[3] 2012-ben Gene Yoon úgy döntött, hogy megerősíti a márka jelenlétét Indiában.[7][8][9] 2018-ban a divat világába is belevetette magát, részt vett a Milánói Divathéten[10] és együttműködésbe kezdett a Fendivel.[6] 2019-ben a Fila Holdings a Magnus Holdings leányvállalatán keresztül megszerezte az Acushnet Company 52%-át.[11] A Fila Holdings fő részvényesei a – Gene Yoon által 75%-ban birtokolt – Piemonte Co., Ltd 20%-kal,[12] a Fila Holdings 20%-kal és a dél-koreai National Pension 13%-kal.[13] A Fila Holdings elnöke Gene Yoon, míg az igazgatótanács élére 2018-ban Yoon Keun-changot nevezték ki.[14]

Sportágak

Tenisz

Szeles Mónika 1991-ben

A Fila a sportok közül elsőként a teniszben debütált, miután szakított azzal a hagyománnyal, hogy kizárólag csak fehérneműkkel foglalkozik. A hetvenes években a márka szereléseit viselte Guillermo Villas, de mindenekelőtt Björn Borg.[2] Ezekben az években az olasz teniszezők legismertebbikét, Adriano Panattát öltöztette. A Fila teniszütőket is gyártott, Gianni Ocleppótól Victor Pecciig sok egykori Davis kupán szereplő teniszező használta az ütőiket. A teniszben a nyolcvanas és kilencvenes években Gabriela Sabatini, Szeles Mónika és Boris Becker révén ért a csúcsra a márka, akik mind az eredményeik, mind a pályán mutatott egyedi stílusuk révén kiemelkedtek a mezőnyből. Huszonkét évig a Fila volt az US Open szponzora. A Fila öltöztetett többeket a legismertebb teniszezők közül, James Blake-et, Dmitrij Tursunovot, Marin Čilićet, Janko Tipsarevićet, Anna Čakvetadze és Kim Clijsterst. Utóbbi 2007-ben visszavonult, majd visszatérve 2009-ben megnyerte az US Opent. Az olasz versenyzők közül szponzorálta Andreas Seppit, aki sokáig a legmagasabban sorolt olasz volt az ATP ranglistán, Fabio Fogninit és Karin Knappot valamint a szerb Jelena Jankovićot. 2008-ban a Fila öt éves szerződést írt alá Wimbledoni Tenisztornával kettős márkajelzésű teniszcipő és öltözet elkészítésére. Ezek az egyedi ruházati darabok a Wimbledonra utaló „W” betűről ismerhetők fel.

Síelés

A cég 1974-ben Ingemar Stenmark svéd bajnokkal való kooperáció révén lépett be ebbe a sportágba. Az ezt követő években a legismertebb olasz síbajnokokat szponzorálta, köztük Alberto Tombát és Deborah Compagnonit.[2]

Hegymászás

1978-ban a Fila társult Reinhold Messnerrel, aki történelmi küldetést tervezett azzal, hogy elsőként szándékozott oxigénpalackok használata nélkül megmászni a Mount Everestet.[2] Az Everest után Messner az összes 8000 méterfeletti csúcsot megmászta oxigénpalackok nélkül a Fila hegymászó öltözeteibe bújva. A 70-es és 80-as években Messnerével egyidőben a Fila támogatta Jerzy Kukuczka lengyel hegymászót is, aki másodikként mászta meg az összes 8000 m feletti csúcsot oxigénpalackok nélkül. Messner és Kukuczka öltözékei a torinói Nemzeti Hegyi Múzeumban (Museo Nazionale della Montagna) vannak kiállítva. Hans Kammerlander is a márka neves használói közé tartozik.

Egyéb sportok

Egy a Fila által szponzorált Ducati 999

A Fila innovációja a szponzorálás terén az olyan sportolók támogatása, mint Giovanni Soldinié, aki egymagában vállalkozott a világ körbebiciklizésére,[2] vagy a nyolcvanas évektől kezdődően a motorsportban szereplő istállók szponzorációja, mikor a Brabham csapatát és a világbajnok Nelson Piquet öltöztette, majd a 2000-es évek elején a Scuderia Ferrari és a Ducati Corse csapatokkal kötött partnerségi megállapodást. Egy időben szponzorálta a kenyai atlétikai csapat futóit. Dr. Gabriele Rosa, a Bresciában 1981-ben a Marathon Központot (Centro Marathon) felállító kardiológus olyan kaliberű futókat vett a szárnyai alá, mint Margaret Okayo és Moses Tanui, aki 1998-ban és 1999-ben 27 egymást követő maratont tudott megnyerni. Antonio Rossi többszörös olimpiai kenu-bajnok, aki a pekingi olimpián az olasz csapat zászlóvivője is volt, szintén a Fila egyik szponzoráltja volt. A labdarúgásban a 2011-2012-es szezontól a Blackpool és a Notts County csapatának, a 2019-2020-as szezontól a Makkabi Tel-Aviv mezszállítója volt, míg korábban a Fiorentináé (1997-2000) és a West Ham Unitedé (1999-2004). A 2022-2023-as szezontól a Vicenza csapatának szponzora. 2016-ban a koreai SKT T1 csapatának volt szponzora és részt vett a League of Legends számítógépes stratégiai játék világbajnokságának szponzorálásában.

A divat-részleg

A Fila a sportrészlege mellett belépett a divat világába is a Vintage Collection és a Gold Collection kollekciói révén. A Vintage a Fila korábbi ikonikus ruhadarabjait éleszti újjá a 21. századi ízléshez igazítva. Az újabb anyagok felhasználásával készült autentikus termékek egy jóval modernebb ruházatot eredményeznek, megmutatva, hogy a jó tervezés ellenáll az időnek. A Gold kollekció egy olasz luxusvonalat képvisel, aminek darabjait kiváló alapanyagok és kifinomult dizájn jellemzik. Említésre méltó még a férfiak és nők számára készített pulzusmérő Fila karórák gyártása.

A márka arcai

Björn Borg 1979-ben Filában

Lásd még

Megjegyzések

  1. Az angol szócikk szerint a Fila 1923-ban jött létre hivatalosan Fratelli Fila S.p.A. (Fila fivérek Rt.) névvel, míg az olasz szócikk szerint a márkanév csak 1973-ban jelent meg a Maby-ból átkeresztelve.

Jegyzetek

  1. Fila Korea doubles on Seoul debut aftr oversubscribed initial share sale (English nyelven), 2010. szeptember 1.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Il logo del numero uno, 2001. június 20. (Hozzáférés: 2020. szeptember 6.)
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 Fila: orgoglio coreano, rimpianto biellese, 2014. február 18. (Hozzáférés: 2020. szeptember 6.)
  4. Fila Purchase Completed; Executive Team Named (English nyelven), 2003. június 10.
  5. Fila Sold to Fila Korea (English nyelven), 2007. január 18.
  6. 6,0 6,1 Cinque curiosità che non sai di Fila, il brand sportivo che ha scritto la storia della moda. cosmopolitan.com, 2018. október 2. (Hozzáférés: 2020. szeptember 6.)
  7. How FILA's Gene Yoon plans to build a strong brand presence in India”, The Economic Times, 2012. október 3. (Hozzáférés: 2019. szeptember 24.) (English nyelvű) 
  8. Fila reboots in India (English nyelven). Forbes India. (Hozzáférés: 2019. szeptember 24.)
  9. FILA and VegNonVeg drop a new Mindblower shoe”, The Hindu, 2019. április 19. (Hozzáférés: 2019. szeptember 24.) (English nyelvű) 
  10. La nuova vita di Fila, dallo sportswear alla Milano Fashion Week, 2018. július 16. (Hozzáférés: 2020. szeptember 6.)
  11. Halott link[halott link]
  12. NPS to vote for Fila Korea's split-off plan (English nyelven)
  13. Do Directors Own Fila Korea LTD. (KRX:081660) Shares? (English nyelven). [2020. február 25-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2020. szeptember 6.) (halott link, archiválva: 2020. február 25.)
  14. Fila Korea appoints new CEO, executives (English nyelven). The Korea Times, 2018. március 5. (Hozzáférés: 2019. szeptember 24.)
  15. 방탄소년단, 휠라 글로벌 모델로 선정 (한국어 nyelven), 2019. október 1. (Hozzáférés: 2019. október 1.)

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Fila (azienda) című olasz Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Fila című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.