Garay téri régi vásárcsarnok

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Garay téri régi vásárcsarnok
Cím1076 Budapest, Garay tér 20.
Építési adatok
Építés éve19291931
Rekonstrukciók évei1970-es évek, 1990-es évek
Lebontás éve2003
Lebontás okalepusztulttá vált
Építési stílusart déco
TervezőSzabó Jenő és Krencsey Géza

A Garay téri régi vásárcsarnok egy mára már elpusztult épület volt Budapest VII. kerületében.

Története

A Garay téren (Garay tér 20.) a budapesti vásárcsarnoképítések második hullámában[1] 1929–1931-ben[2] épült vásárcsarnok. Tervezője Szabó Jenő és Krencsey Géza (néhol Krendsei Géza) voltak. 1931. december 18-án nyitották meg a vásárlók előtt.[3] A komplexum a következő részekből állt:[4]

  • kétszintes, háromhajós fedett vásárcsarnok
  • két oldalán a főtengelyre merőlegesen elhelyezett üzletpasszázsok

Az épület nyeregtetőt kapott, és modern formájú, ugyanakkor nagyszabású, közepén üvegezett, két oldalán tornyos kapuépítmény került a két végére. Az épület anyaga vasbeton (szerkezet) és nyerstégla (falkitöltés) volt.[5] A második világháború idején elkerülték a belövések, bombázások.[6] A vásárcsarnokot 1970-ben korszerűsítették, majd az 1990-es években egy fedett piactérrel bővítették.[7] Az art déco[8] stílusban épült létesítményt 72 éven keresztül használhatta a budapesti vásárlóközönség. Bár az 1970-es és 1990-es években igyekeztek korszerűsíteni, az ezredfordulóra erősen romló állapotba került. 2003-ban elbontották. Helyére épült Garay téri új vásárcsarnok, a Garay Pláza.

Más budapesti vásárcsarnokok ebből az időből

Kinézetében hasonló volt hozzá a ma már szintén nem álló Krisztina körúti vásárcsarnok. Ugyanebben az időben épült a Borjúvásárcsarnok is, ennek viszont teljesen más a stílusa.

Jegyzetek

Források

Kapcsolódó szócikkek