Grünberger Béla

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Grünberger Béla
SzületettAz adatok szerializációja sikertelen
Nagyvárad
ElhunytAz adatok szerializációja sikertelen
Párizs
Állampolgársága
Foglalkozása

Grünberger Béla (Nagyvárad, 1903. február 22.Párizs, 2005. február 25.) magyar származású francia pszichoanalitikus.

Élete

Grünberger Ignác és Weisz Hani gyermekeként zsidó családban született. A szülővárosában található kereskedelmi iskolában tanult. Az első világháború után Budapestre költözött, ahol a Werbőczy Gimnáziumban érettségit tett. Ezt e Németországba ment azzal a céllal, hogy orvosnak tanuljon. A Jénai Egyetemre vették fel, s itt találkozott először a pszichoanalitikus irodalommal. Az egyetem könyvtárában Jung és Freud művei olvasta. A Kieli Világgazdasági és Tengerforgalmi Intézetben is folytatott tanulmányokat, de diplomát nem szerzett. Ezután Genfbe ment, ahol egy közgazdasági főiskolán diplomázott, és megtanult franciául. Tizenhárom évig maradt Svájcban, majd a második világháború kitörésének napján, 1939. szeptember 1-jén érkezett meg Franciaországba. Két évig orvosi tanulmányokat folytatott a Grenoble-i Egyetemen, majd felhagyott vele. Csatlakozni szeretett volna a francia hadsereghez a náci Németország elleni küzdelemben, ám ismeretlen okok miatt elutasították. Továbbra is Franciaországban maradt, ám eközben családjának nagy részét Auschwitzban meggyilkolták. A német megszállást a Vichy-kormány ideje alatt Franciaországban földalatti élete során részben az ellenállás tagjai támogatták, és maga is csempészett fegyvereket az ellenállásnak. 1946-ban Párizsban orvosi diplomát szerzett. Sacha Nacht pszichoanalitikustól tanult négy évig, majd hat hónappal később kezdett pszichoanalitikusként működni. 1953-ban a Párizsi Pszichoanalitikus Társaság (Société Psychoanalytique de Paris) teljes jogú tagjává vált. Ebben a szervezetben sokáig aktív maradt, és különféle képzési szemináriumokat vezetett. Gyakran utazott a háború után Németországba, és ott részt vett a pszichoanalízis újjászervezésében. 1960-ban Frankfurtban részt vett a Pszichoanalitikus és Pszichoszomatikus Orvostudományi Intézet és Képzési Központ (1964-től Frankfurti Pszichoanalitikus Intézet) létrehozásában. Az 1940-es és 1950-es években a Francia Kommunista Párt tagja volt, ahol megismerkedett leendő feleségével és kollégájával, Janine Chasseguet-Smirgellel. Miután a Vörös Hadsereg erőszakkal leverte az 1956-os magyar forradalmat, ő és Chasseguet-Smirguel szakított a kommunista párttal. Az 1968. májusi párizsi zavargások alatt mindketten – „André Stéphane” álnév alatt – írták a L'Univers contestationnaire ou les nouveaux chrétiens (Párizs, 1969) című kritikus elemzést a hallgatói mozgalomról és a sztálinizmusról. Grünberger Béla 102 éves korában hunyt el 2005. február 25-én, Párizsban.

Munkája

Grünberger Béla munkáiban elsősorban a nárcizmus témájával foglalkozott. Feltételezte, hogy van egy elsődleges nárcizmus, amely már a méhen belüli életben megtalálható. Úgy gondolta, hogy a születés előtti életben az ember a teljes körű gondoskodás következtében lélektani szempontból mindenható, páratlan, határtalan és időtlen. A nárcisztikus vágyak erre „az elveszett paradicsomira való regressziónak felelnek meg és végigkísérik az ember egész fejlődését. Már gyermekkorban felébresztik a vágyat arra, hogy visszatérjen az ember ebbe a már megélt nárcisztikus állapotba.

Művei

  • Sigmund Freud et Béla Grunberger (dir.), Les Rêves: la voie royale de l'inconscient, Párizs, Tchou, 1997
  • Daniel Widlöcher et Béla Grunberger (dir.), Les Névroses: l'homme et ses conflits, Paris, Tchou, coll. « Les Grandes découvertes de la psychanalyse », 1997
  • Béla Grunberger et Janine Chasseguet-Smirguel, L'univers contestationnaire, Paris, In Press, 2004 (réimpr. 2002)
  • Béla Grunberger et Janine Chasseguet-Smirguel, Freud ou Reich. Psychanalyse et illusion, Tchou, 1976
  • Béla Grunberger, Le narcissisme : essais de psychanalyse, Paris, Rivages & Payot, 2003
  • Béla Grunberger et Pierre Dessuant, Narcissisme, christianisme, antisémitisme : étude psychanalytique, Arles France, Actes Sud, 1997

Jegyzetek

  1. cairn.info (français nyelven)

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Béla Grunberger című német Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források

  • Pierre Dessuant: Béla Grunberger – Életrajza a Párizsi Pszichoanalitikus Társaság weboldalán (franciául)
  • A pszichoanalízis szemszögén keresztül nézem a világot – Beszélgetés Grünberger Bélával (1997) Thalassa