Háborús sólyom
Ezt a szócikket át kellene olvasni, ellenőrizni a szöveg helyesírását és nyelvhelyességét, a tulajdonnevek átírását. Esetleges további megjegyzések a vitalapon. |
Angol nyelvterületen a politikában a háborús sólyom és a sólyom kifejezések olyan személyekre utalnak, akik támogatják a fegyveres konfliktusok indítását vagy a folyamatban lévő konfliktusok eszkalációját, ahelyett, hogy párbeszéddel vagy más békés erőszakmentes módszerekkel próbálnák megoldani a problémákat. A sólymok a háborús galambok ellentétei; ezek támogatják a konfliktusok békés megoldását, és úgy vélik, hogy a háborút minden áron el kell kerülni, hacsak nem feltétlenül szükséges. A kifejezések az azonos nevű madarakkal való történelmi analógiából származnak: a sólymok ragadozó madarak, amelyek más állatokat támadnak és esznek meg, míg a galambok gyümölcsöket és magokat esznek, és a béke szimbólumai. A kifejezés változatai közé tartozik a sólyomcsibe, amely olyan személyre utal, aki támogatja a háborút, de korábban elkerülte vagy aktívan kerüli a katonai szolgálatot, mint például Dick Cheney alelnök; a liberális sólyom pedig olyan személyre utal, aki a belpolitikában a passzív liberalizmushoz ragaszkodik, miközben egyidejűleg militarista és intervenciós külpolitikát folytat, mint például Lyndon B. Johnson elnök.
Történelmi csoport
A "háborús sólyom" kifejezést 1792-ben találták ki, emellett gyakran használták azok a politikusok kigúnyolására, akik a háborúpárti politikát részesítették előnyben békeidőben. Donald R. Hickey történész 129 használatot talált a kifejezésre az amerikai újságokban 1811 vége előtt, leginkább a demokrata-republikánus külpolitikára figyelmeztető federalistáktól. Némely háborúellenes demokrata-republikánus használta, mint John Randolph of Roanoke virginiai kongresszusi képviselő.[2] A háborús sólymoknak soha nem volt "hivatalos" névsora; ahogy Hickey megjegyzi: "A tudósok megoszlanak a tekintetben, hogy kit (ha valakit) kell háborús sólyomnak minősíteni."[3] Viszont a legtöbb történész a tizenkettedik kongresszus körülbelül egy-két tucat tagjára használja ezt a kifejezést. Ennek a frakciónak a vezetője Henry Clay, házelnöke volt. A dél-karolinai John C. Calhoun egy másik nevezetes háborús sólyom volt. Mindketten évtizedeken át az amerikai politika jelentős szereplőjévé váltak, annak ellenére, hogy maguknak nem sikerült elnyerniük az elnöki posztot. További, hagyományosan háborús sólyomként azonosított férfiak közé tartozik a kentuckyi Richard Mentor Johnson, a dél-karolinai William Lowndes, a dél-karolinai Langdon Cheves, a tennessee-i Felix Grundy és a georgiai William W. Bibb.[1]

James Madison elnök határozta meg a Kongresszus törvényhozási napirendjét, és a képviselőház bizottságai számára politikai ajánlásokat adott, amelyeket törvényjavaslatként kell benyújtani a Házban.[4] Ennek ellenére „félénk léleknek” tekintették, és a háborús sólymok harci buzgalmát megpróbálta visszatartani.[1]
Jegyzetek
- ↑ 1,0 1,1 1,2 Eaton, Clement. Henry Clay and the Art of American Politics. Boston, MA: Little, Brown and Company, 25. o. (1957)
- ↑ Hickey (2014. április 1.). „'War Hawks': Using Newspapers to Trace a Phrase, 1792-1812'”. Journal of Military History 78 (2), 725-740. o.
- ↑ Hickey, Donald R.. The War of 1812. University of Illinois Press, 334n.8. o. (2012). ISBN 9780252078378
- ↑ Stagg (1976). „James Madison and the 'Malcontents': The Political Origins of the War of 1812”. The William and Mary Quarterly 33 (4), 557–585. o. DOI:10.2307/1921716.
Fordítás
Ez a szócikk részben vagy egészben a War hawk című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
Források
- War Hawk | History, Significance, & Facts | Britannica (English nyelven). www.britannica.com. (Hozzáférés: 2024. április 20.)
- Oh: On Afghanistan, the old war hawks are the new war hawks (en-US nyelven). Mother Jones. (Hozzáférés: 2024. április 20.)