Ibolyás rókagomba

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Ibolyás rókagomba
Rendszertani besorolás
Ország: Gombák
Törzs: Bazídiumos gombák
Osztály: Agaricomycetes
Rend: Cantharellales
Család: Cantharellaceae
Nemzetség: Cantharellus
Tudományos név
Cantharellus amethysteus
(Quél.) Sacc. 1887
Hivatkozások
Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Ibolyás rókagomba témájú kategóriát.

Az ibolyás rókagomba (Cantharellus amethysteus) a rókagombafélék családjába tartozó, Európában honos, lombos és tűlevelű erdőkben élő, ehető gombafaj.

Megjelenése

Az ibolyás rókagomba kalapja 2-8 cm széles, alakja fiatalon domború, majd laposan, bemélyedően kiterül. Széle eleinte begöngyölt, idősen szabálytalanná, lebenyessé válik. Alapszíne világossárgától mélysárgáig terjed, rajta koncentrikusan elhelyezkedő ibolyásszürke pikkelyekkel, amelyek a kalap széle felé világosabbak. Húsa halvány krémsárga, sárgás vagy barnás-narancsos. Szaga kellemes, gyümölcsös (barackszerű), íze kellemes. Alsó termőrétege nem lemezeket, hanem ritkás vagy sűrűbb ráncokat alkot. A ráncok vastagok, lefutók, a tönkre is leérnek, a kalap szélénél általában villásan elágaznak. Színe sárga. Tönkje 3–6 cm magas és 1–2 cm vastag. Alakja lefelé keskenyedő, csúcsán a kalapban folytatódik, attól nem különül el élesen. Színe valamivel világosabb sárga mint a kalapé, tövén barnulhat. Felszíne ibolyásszürkén pikkelykés lehet. Spórapora fehér. Spórája 8-10 x 4,5-6 µm-es, elliptikus, sima, sűrűn olajcseppes.

Hasonló fajok

A sárga rókagomba, a narancsvörös rókagomba, a halvány rókagomba, a narancsvörös álrókagomba, esetleg a mérgező világító tölcsérgomba hasonlíthat hozzá.

Az ibolyás rókagomba
mikológiai jellemzői
Étkezési érték:
ehető
Életmód
Tráma
Spórapor

mikorrhizás

sima
vagy ráncos

fehér
Kalap
Lemezek
Tönk

benyomott

lefutók

csupasz

Elterjedése és termőhelye

Európában honos. Magyarországon ritka. Lombos erdőkben, ritkábban fenyvesekben fordul elő, inkább savanyú talajon. Júniustól októberig terem. Ehető, ízletes gomba.

Kapcsolódó cikkek

Források