Izrael–Marokkó normalizációs megállapodás

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Izrael-Marokkó normalizációs megállapodás
TípusaNormalizációs megállapodás
Aláírók

Az Izrael–Marokkó normalizációs megállapodás 2020. december 10-én kelt. Ebben Izrael és Marokkó megállapodtak a kettőjük között fennálló viszony normalizálására. Korábban, 2020. szeptemberben illetve októberben Izrael Bahreinnel, az Egyesült Arab Emírségekkel és Szudánnal írt alá hasonló megállapodást. Így Marokkó lett a hatodik arab állam, mely elismerte Izrael létezéshez való jogát. Korábban Egyiptommal 1979-ben, Jordániával 1994-nben, Bahreinnel, az Egyesült Arab Emírségekkel, és Szudánnal pedig 2020-ban kötöttek ilyen megállapodást. Az egyezmény alapján közvetlen repülőjáratok indulnak a két ország között.[1] Az Egyesült Államok aznap eladott egy fejlett drónt Marokkónak, illetve szintén aznap elismerte Marokkó szuverenitását a vitatott Nyugat-Szahara felett.[2]

Reakciók

Abd el-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök üdvözölte a bejelentést, azt mondta, a megállapodás „fontos lépés volt a stabilitás és a regionális együttműködés” terén a Közel-Keleten. Hossein Amir-Abdollahian, az iráni parlament házelnökének segédje szerint a viszony normalizálódása „árulás”, Palesztina hátba szúrása. Arancha González Laya spanyol külügyminiszter azt mondta, az országa üdvözli a kapcsolatok normalizálódását, de elutasította, hogy az Egyesült Államok elismerte Marokkó nyugat-szaharai követeléseit.[3] Jim Inhofe szenátor élesen kritizálta a Trump vezette kormányt, mivel az elismerte Marokkó igényét Nyugat-Szaharára. Inhofe szerint a megállapodás „sokkoló és mélyen csalódást okozó”. Hozzátette, hogy az is elszomorította, ahogy a „nyugat-szaharai nép jogát semmibe vették, azzal kereskedtek.”[4] Az ENSZ azt mondta, véleménye Nyugat-Szahara ügyében „változatlan”, arra az USA lépésének semmilyen hatása nincs. Ezt António Guterres főtitkár egyik szóvivője jelentette be. Azt tanácsolja ugyanakkor, hogy „a kérdés megoldásának továbbra is a Biztonsági Tanács döntései alapján kell történnie.”[3] Algéria azt mondta, „nincs jogi alapja” annak, hogy az USA elismerte Marokkó szuverenitását Nyugat-Szahara felett, „mert ez ellentétes az ENSZ határozataival, különösen a Nyugat-Szahara ügyével foglalkozókkal.”[5] Irán elítélte a Marokkó és Izrael normalizálódásáról szóló megállapodást.[6] Oroszország elutasította Trump azon döntését, mellyel elismerte Marokkó szuverenitását Nyugat-Szahara felett, mert szerinte ez megsérti a nemzetközi jogot.[6]

Jegyzetek

  1. Morocco joins other Arab nations agreeing to normalize Israel ties (English nyelven). Reuters, 2020. december 10. (Hozzáférés: 2020. december 10.)
  2. Exclusive: U.S. nears sale of four sophisticated drones to Morocco - sources (English nyelven). Reuters , 2020. december 10. (Hozzáférés: 2020. december 10.)
  3. 3,0 3,1 ‘Doesn’t serve Palestinians’: Israel-Morocco to normalise ties (English nyelven). Al Jazeera . (Hozzáférés: 2020. december 12.)
  4. Levine, Marianne: Inhofe slams Trump administration on Western Sahara policy (English nyelven). POLITICO , 2020. december 10. (Hozzáférés: 2020. december 11.)
  5. Algeria rejects Trump's stance on Western Sahara”, 2020. december 12. 
  6. 6,0 6,1 Russia Says U.S. Backing for Moroccan Claim on Western Sahara Breaches International Law”, Haaretz, 2020. december 11. 

Külső hivatkozások