János Ernő salzburgi érsek

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
János Ernő salzburgi érsek
Johann Ernst Thun és Hohenstein grófja
Johann Ernst Thun és Hohenstein grófja
SzületettAz adatok szerializációja sikertelen
Az adatok szerializációja sikertelen
ElhunytAz adatok szerializációja sikertelen
Az adatok szerializációja sikertelen
Állampolgárságaosztrák
SzüleiMargaretha Anna zu Oettingen-Baldern
John Sigismund of Thun-Hohenstein
Foglalkozása
  • katolikus pap
  • katolikus püspök
Tisztsége
salzburgi hercegérsek
Vallásarómai katolikus egyház
SzerzetesrendLua-hiba a(z) Modul:Wikidata modulban a(z) 920. sorban: Érvénytelen tulajdonság: p611
SzentelőkLua-hiba a(z) Modul:Wikidata modulban a(z) 920. sorban: Érvénytelen tulajdonság: p1598

Hivatalseckaui püspök
Hivatali idő1679–1687
ElődjeVencel Vilmos
UtódjaRudolf József

HivatalSalzburgi Érsekség
Hivatali idő1687–1709
ElődjeFerenc Antal
UtódjaMiksa Gandolf
A Wikimédia Commons tartalmaz János Ernő salzburgi érsek témájú médiaállományokat.

Johann Ernst von Thun és Hohenstein emlékműve a salzburgi dómban

János Ernő salzburgi érsek (németül: Johann Ernst Graf von Thun und Hohenstein, az Alapító (Prága, 1643. július 3.Salzburg, 1709. április 20.) 1679 és 1687 között seckaui püspök(wd), 1687 és 1709 között pedig a Salzburgi Érsekség hercegérseke, a barokk város felvirágoztatója.

Élete

Johann Ernst von Thun und Hohensteint 1677-ben szentelték pappá, és 1679. december 29-én a Seckaui egyházmegye püspökévé választották. Miksa Gandolf salzburgi érsek a következő évben püspökké szentelte. 1687. június 30-án Salzburg 58. érseke és egyben 63. szellemi uralkodója lett. Johann Ernst Salzburgot csodálatos barokk várossá bővítette. Johann Bernhard Fischer von Erlachhal építtette a kollégiumi templomot, az Oroszlán-templomot és a Szentháromság-templomot a paplakkal és a Klessheim-palotával. Számos kisebb épület mellett megvásárolta a salzburgi órajátékot, és megépíttette a katedrális nagy orgonáját. Ő tette le a mai megyei kórház építésének alapkövét is. A székesegyház jól ismert csigalépcsője, a Neue Türnitz, az egykori laktanya a Mirabell-palota mellett, a Marienbrunnen a mai Anton-Neumayr-Platzon, Péter és Pál apostolok szobra a székesegyház kapuja előtt és a mai a rezidencia karabinertermének terve is tőle származik. Ő építtette Lofer közelében a Maria Kirchenthal búcsújáró templomot. Johann Ernst Thun ezenkívül 70 000 guldent adományozott a Virgilianus Collegiumnak, 12 000-et a Siebenstadt Collegiumnak, 100 000-et pedig az Ursuline Iskolának és a Szent Rupert Lovagrendnek. A székesegyházi káptalannal való illetékesség körüli évekig tartó viták során végül XII. Ince pápa döntött, a kánonokkal szemben érvényesítette akaratát és megszilárdította befolyását, amelynek a jövőbeni biztosítása érdekében a székesegyházi káptalan akarata ellenére döntött 1705. október 19-én Franz Anton Graf von Harrach koadjutor javára, aki halála után az utódja lett. A chiemsee-i püspökkel és a Passaui egyházmegyével is voltak nézeteltérések, amit Johann Ernst is csak hosszas perpatvar után tudott a javára fordítani. Földjén a betiltott protestantizmust súlyosan üldözték. Johann Ernst érsek emberi benyomást hagyott a bajor felkelés vezetőivel való kapcsolatában. Amíg az eljárást a bajor birodalmi adminisztráció folytatta, bejelentkezett I. József császárhoz, sikeresen közbenjárva Franz Dürnhardt Braunau am Inn-i polgármester és Andreas Thanner rézműves ügyében. Még Johann Georg Meindlt is bevette testőrségébe. Másrészt ellenszenvet viselt a latin országokból származó emberekkel szemben, akiket „Welsché”nek hívtak. Egy 1690-es rendeletben Savoyardokat és Welschét kifejezetten kizárták az állampolgárságból.[1] Ez volt az oka Enrico Zuccalli svájci olasz elbocsátásának is, akinek ezáltal meg kellett szakítania a Kajetanerkirche építését, és évekig kellett pereskednie Johann Ernsttel.

Thun érsek sírja

Thun érseket a salzburgi székesegyház kriptájában temették el.

Bibliográfia

  • Heinz Dopsch, Hans Spatzenegger (szerk.): Salzburg története, város és vidék, 2. kötet, 1. rész, újkori és jelenkori történelem. Pustet, Salzburg, 1988, ISBN 3-7025-0243-2 (németül)
  • Roswitha Juffinger– Christoph Brandhuber: Johann Ernst Graf von Thun (1643–1709). In: Roswitha Juffinger (szerk.): Guidobald Graf von Thun hercegérsek: A jövő ügyfele. Salzburg, 2008, ISBN 978-3-901443-32-9, 50–52. (németül)
  • Franz Ortner: Salzburg püspökei az ország történetében 696-2005. Peter Lang, Frankfurt am Main, 2005, ISBN 3-631-53654-2 (németül)
  • Constantin von Wurzbach: Thun-Hohenstein, Johann Ernst. In: Biographisches Lexikon des Kaiserthums Oesterreich. 45. kötet Kaiserlich-königliche Hof- und Staatsdruckerei, Bécs, 1882, 27. o. (Digitalisat). (németül)

Jegyzetek

  1. Friedrich Breitinger – Kurt Weinkammer – Gerda Dohle: Handwerker, Brauer, Wirte und Händler: Salzburgs gewerbliche Wirtschaft zur Mozartzeit, Salzburg, 2009, 436. o.

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Johann Ernst von Thun und Hohenstein című német Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk