Joaquín Torres García

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Joaquín Torres García
Joaquín Torres García (Ramon Casas rajza)
Joaquín Torres García (Ramon Casas rajza)
SzületettAz adatok szerializációja sikertelen
Az adatok szerializációja sikertelen
ElhunytAz adatok szerializációja sikertelen
Az adatok szerializációja sikertelen
ÁlneveTorres-Garcia, Joaquin
ÁllampolgárságaAz adatok szerializációja sikertelen
HázastársaManolita Piña (1909. augusztus 20. – 1949. augusztus 8.)
Gyermekei
  • Horacio Torres
  • Olimpia Torres
  • Augusto Torres
  • Ifigenia Torres
Foglalkozása
  • professzor
  • festőművész
  • szobrász
  • író
  • illusztrátor
  • művészetteoretikus
  • muralist
  • kollázsművész

A Wikimédia Commons tartalmaz Joaquín Torres García témájú médiaállományokat.

Joaquín Torres García (Montevideo, 1874. július 28. – Montevideo, 1949. augusztus 8.) uruguayi képzőművész és teoretikus, a konstruktív univerzalizmus megalapítója.

Élete

Kötélverők és ácsok leszármazottjaként nehéz körülmények között nevelkedett. Autodidakta módon képezte magát. Festő akart lenni, ezért 1891-ben, 17 évesen családjával Spanyolországba (Mataróba) emigrál. 1892-ben Barcelonába költözik, ahol a Barcelonai Szépművészeti Iskola növendéke lesz. 1893 és 1899 között különféle katolikus művészeti társaságoknak a tagja, első kiállítását 1897-ben tartja. 1901-től híres szobrászokkal, festőkkel, zeneszerzőkkel ismerkedik meg, köztük Pablo Picassóval és Joan Miróval. 1910-ben kapja első megrendelését templomi freskó készítésére. 1920-ban feleségével és gyermekeivel Párizsba, majd hamarosan New Yorkba költözik. Útja során Max Weberrel, Marcel Duchamppal és Man Ray-jel találkozik. Miután visszatér Európába, Olaszországban dolgozik. 1928-ban Párizsban Theo van Doesburggal köt barátságot, Michel Seuphor pedig bemutatja a Piet Mondrian körül csoportosuló művészeknek, így Sophie és Hans Arpnak, valamint Georges Vantongerloonak. Megismeri az absztrakt és konstruktivista művészetet. 1932-ben a gazdasági válság elől Madridba menekül, és megalapítja a Grupo Constructivo-t. 1934-ben úgy dönt, hogy visszatér Uruguayba, Montevideóba, ahol az európai művészeti elit tagjaként fogadják. Művészeti társaságokat alapít, könyvet ad ki, előad a montevideói egyetem építészeti fakultásán. A negyvenes évek elején belátja, hogy a konstruktivizmust hazájában nem tudja maradéktalanul kiteljesíteni, ezért visszatér a figurális ábrázoláshoz. Munkáiban indián szimbólumok is megjelennek. Élete utolsó éveiben tanítványaival 35 nagyméretű freskót készít egy fővárosi kórház számára, elméleti munkáit pedig az Universalismo constructivo c. könyvben közzéteszi. 1944-ben megkapja a Premio Nacional del Pintura díjat. Az ünnepségen részt vesz Pablo Neruda, Pablo Picasso és Georges Braque is.

Értékelése

Torres García olyan művész volt, aki egyszerre vállalta büszkén latin-amerikai gyökereit, ápolta a kontinens legjobb hagyományait, ugyanakkor sikeresen fogadta be a főbb kortárs áramlatokat is. Mindezt úgy, hogy egyéni formavilágot alakított ki, új és modern dimenziókat nyitva Latin-Amerikában. A kontinens avantgárd művészetének egyik legmeghatározóbb alakja volt.

Joaquín Torres García és a MADI

A MADI alapító Carmelo Arden Quin és Bolivar Gaudin (mindketten szintén uruguay-i származásúak) egykori mesterüket tisztelik benne. Emlékét élénken ápolják, erről a MADI art periodical No1 és No6 számában Dárdai Zsuzsának beszéltek.

Jegyzetek

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Joaquín Torres García című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források

További információk