Juvencus

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Juvencus
Élete
Született4. század
Elhunyt4. század
Nemzetiséghispániai
Pályafutása
Jellemző műfaj(ok)eposz
Alkotói évei329/330
Fontosabb műveiHistoria evangelica
A Wikimédia Commons tartalmaz Juvencus témájú médiaállományokat.

Juvencus, teljes nevén Gaius Vettius Aquilinius Juvencus (műk. a 4. század első felében), hispaniai presbiter, egyházi költő.

Élete és műve

Nem sok adat ismert róla. Hispániai[1] előkelő családból származott,[2] és Nagy Konstantin római császár idején, valószínűleg 329/330 körül[3] adta ki Historia evangelica (más néven Evangeliorum libri IV[1]) című bibliai eposzát 27 + 3384 hexameter terjedelemben, négy könyvben.[2] Úgy vélte, hogy – bár semmi sem halhatatlan a Földön – a költők hírneve sokáig fennmarad. Mivel a költők művei tulajdonképpen kitalációk, mennyivel inkább halhatatlan hírnevet szerezhet magának az olyan költő, aki az Isteni igazságot beszéli el – egyben ez mentheti meg a szerzőt az utolsó ítélet napján a végső büntetéstől.[3] Túl akarván szárnyalni Homéroszt és Vergiliust, ő maga is epikus formában állít emléket a kereszténység megalapítójának. Művében leírta Jézus életét, törekedve a Bibliához való szinte szó szerinti hűségre. Jézus gyermekkorának törtéhez (1, 1–306) elsősorban Máté és Lukács evangéliumát, Jézus felnőttkorára vonatkozóan Máté – és helyenként János evangéliumát – használta.[3] Nyelve aránylag egyszerű, verselése folyékony.[2] Juvencus alkotásával „a keresztény Vergilius” nevet vívta ki magának. A korai keresztény szerzők közül ismeri Szent Jeromos, Faltonia Proba és Nolai Szent Paulinus. Gyakran a Szentírás helyett idézik. A középkorban is népszerű volt: 6 kézirata Karoling-kor előtti, a 9–10. században a legelterjedtebb 30 kézirattal. A 11. századig az iskolai szerzők között szerepelt, majd a reneszánsz idején újra felfedezték.[3]

LXXXIV. rész. JUVENCUS, előkelő hispániai családnak sarja, presbiter volt. Négy kötetet állított össze, amelyekben az evangéliumokat hexameterekbe foglalta szinte szó szerint, ugyanígy ugyanezen versmértékben a szentségekhez tartozó dolgoknak rendjét. Constantinus császár idejében munkálkodott.
Hieronymus presbiter: A kiváló férfiakról (ford. Ladocsai Gáspár)[4]

Jegyzetek

  1. 1,0 1,1 Altaner, i. m., 222. o.
  2. 2,0 2,1 2,2 Pecz, i. m., Juvencus
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Albrecht, i. m., 1084–1086. o.
  4. Vanyó László (szerk.): Apostoli atyák [1] Archiválva 2016. június 15-i dátummal a Wayback Machine-ben, 43. o.

Műve a Patrologia Latina-ban

Források

Kapcsolódó szócikkek

  • ókor Ókorportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap