Két változó sztochasztikus különbségének mérése

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez

Sztochasztikus egyenlőség

Legyen X és Y két valószínűségi változó. Ha a V=Y-X különbségváltozó folytonos akkor a Med(V)=0 a medián definíciója alapján ekvivalens azzal, hogy nullánál nagyobb és kisebb V értékek ugyanakkor valószínűséggel fordulnak elő; Ho: P(V>0)=P(V<0) p+=P(Y>X) és p-=P(Y<X) Ho: p+=p azt állítja, hogy a vizsgált populációban a személyek ugyanakkora hányadánál fordul elő, hogy Y értéke nagyobb X-nél és az, hogy X értéke nagyobb mint Y. Ekkor X,Y sztochasztikusan egyenlők. Ha X, Y-ra nem teljesül a sztochasztikus egyenlőség akkor közük sztochasztikus egyenlőtlenség áll fenn.

Sztochasztikus különbség

δ(Y,X)=p+p Megmutatja, hogy mennyivel nagyobb annak a valószínűsége, hogy Y nagyobb mint X, mint hogy X nagyobb Y-nál. δ(Y,X) értéke -1 és 1 között változhat. Ha pozitív, akkor Y sztochasztikusan nagyobb mint X, és ha negatív, akkor Y sztochasztikusan kisebb mint X.

Valószínűségi fölény mutató

A(Y,X)=p++0.5pe képlettel definiáljuk, ahol pe Y és X változó egyenlőségének valószínűsége. pe=P(X=Y) Folytonos V=Y-X változó esetén pe=0 miatt A(Y,X) egyszerűen azt mutatja, hogy milyen valószínűséggel fordul az elő, hogy az Y változó nagyobb az X változónál. Diszkrét esetben pedig azt, hogy milyen valószínűséggel fordul elő ugyanez, ha az X=Y esetek egyik fele valójában X fölényt, másik fele pedig valójában Y fölényt takar és csak a durva kerekítés eredményeképpen lépnek fel megegyező X és Y értékek. A valószínűségi fölény mutatója csak 0 és 1 közötti értékeket vehet föl. Ha A(Y,X)=0.5, akkor X és Y sztochasztikusan egyenlő. Az Y változó A(Y,X)>0.5 esetén sztochasztikusan nagyobb, A(Y,X)<0.5 esetén pedig sztochasztikusan kisebb, mint X.[1]

Jegyzetek

  1. Vargha András: Matematikai statisztika pszichológiai, nyelvészeti és biológiai alkalmazásokkal