KLG Goodeid Projekt

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez

A KLG Goodeid Projekt az első kezdeményezés Magyarországon a magashegyi fogaspontyok védelmére, megmentésére. A projekt 2013. szeptember 2-án alakult, és a Mosonmagyaróvári Kossuth Lajos Gimnáziumban zajlik, több mint 40 akváriumban. A Projekt alapítói és vezetői Bacher József és Liziczai Márk. A Mosonmagyaróvári Kossuth Lajos Gimnázium az első olyan iskola, nemcsak Magyarországon vagy Európában, hanem az egész világon, ahol szervezett módon kezdődött tenyészprogram e kihalás közelében álló halfajok megmentése érdekében. A Projekt vezetése célul tűzte ki maga elé, hogy eredményes tartással és tenyésztéssel járuljon hozzá a fogaspontyok védelméhez. Jelenleg 17, a Goodeidae családba tartozó fogasponty tenyésztése zajlik az iskolában, melyek a következők:

Faj Latin név Státusz
Tamazulai ezüstpontyocska Allodontichthys tamazulae veszélyeztetett
Karcsú darázspontyocska Allotoca meeki vadon kihalt
Lepkepontyocska Ameca splendens kihalás közeli
Kékfarkú fogasponty Ataeniobius toweri kihalás közeli
Leopárdpontyocska Chapalichthys pardalis kihalás közeli
Gyászos patakpontyocska Girardinichthys viviparus kihalás közeli
Feketeúszójú gyémántpontyocska Goodea atripinnis alacsony rizikófaktorú
Cortes patakpontya Ilyodon cortesae kihalás közeli
Aranymellű patakpontyocska Ilyodon whitei kihalás közeli
Kétcsíkos szkiffia Neotoca bilineata kihalás közeli
Fénylőtestű szkiffia Skiffia francesae vadon kihalt
Olívzöld szkiffia Skiffia lermae veszélyeztetett
Foltos szkiffia Skiffia multipunctata veszélyeztetett
Eisen–fogasponty Xenotoca eiseni veszélyeztetett
Bíborszegélyes fogasponty Zoogoneticus purhepechus kihalás közeli
Aranyszegélyes fogasponty Zoogoneticus quitzeoensis kihalás közeli
Tequila fogasponty Zoogoneticus tequila vadon kihalt

A Projekt tenyésztői sikerességét mutatja, hogy már működésének első évében több hazai tenyésztőnek tudott szaporulatából példányokat kiadni. További nagyon fontos aspektus a fajok népszerűsítése, velük kapcsolatos ismeretterjesztés, ugyanis általánosságban véve e fajok ismertsége meglehetősen alacsony, annak ellenére, hogy az egyik legveszélyeztetettebb állatcsalád. A Projekt rendkívül fontos oktatási szerepet tölt be, ugyanis az iskola diákjai testközelből tapasztalhatják meg a fajvédelem gyakorlatát, és többek között a világ tán 3. legritkább halfaját is élőben, alig néhány centiméternyi távolságból figyelhetik meg. A gimnázium Ökoiskolaként is nagy figyelmet fordít a környezettudatos, természetvédő szemléletmód kialakítására, amihez a magashegyi fogaspontyok fajvédelme is szorosan kapcsolódik. Zoopedagógiai szempontból sem utolsó a kezdeményezés, sőt, a felelősségteljes kisállattartás gyakorlatát is elsajátíthatják, ugyanis a halak gondozását az erre vállalkozó diákok végzik. A KLG Goodeid Projekt Szakmai Csoportja pedig biológia fakultációs diákokból alakult csoport, akik az eredményes tartás– és tenyésztés módszereinek kutatásával, illetőleg cikkek és prezentációk készítésével, a fajok tanulmányozásával foglalkoznak (a csoport koordinátora Liziczai Márk). A nyilvánosság rendszeresen értesülhet a Projekt újdonságairól, eredményeiről, munkásságáról akár webes felületeken, akár különböző börzéken, előadásokon, nemzetközi konferenciákon, akár a sajtóban való jelenlét révén. Az elmúlt években egyre nagyobb hangsúlyt nyer a Goodeidae-k védelme, nemzetközi szinten is, ezért nem csoda, hogy a projekt is széles támogatottságnak és elismertségnek örvend. A Goodeid Working Group például az iskolát intézményi kategóriájába és tenyésztői jegyzékébe felvette (ezen intézményi kategóriának a Kossuth–gimnáziumon kívül 12 tagja jegyzett, például egy mexikói egyetem, a Londoni Állatkert vagy a Haus des Meeres). A bécsi Haus des Meeres is partnerkapcsolatot alakított ki a gimnáziummal, de számos külföldi országból kapott elismerést (például a világhírű felfedező, Heiko Bleher révén, vagy az Amerikai Elevenszülős Társaság részéről). Idehaza is pozitívan jegyzik és támogatják a kezdeményezést, többek között az Akvaristák Magyarországi Egyesülete, az Akvárium Magazin, Mosonmagyaróvár önkormányzata, vagy éppen állatkereskedések. A Projekt által tenyésztett halakhoz hazai és külföldi tenyésztők, akik megfelelő körülményeket biztosítanak e kritikusan veszélyeztetett halak számára, teljesen térítésmentesen juthatnak hozzá. A Projekt teljes mértékben non–profit, támogatások útján tartja fenn tenyészetét. A szaporulattal a legfőbb cél, hogy nemzetközi szinten támogathatóvá váljanak tenyésztők a projekt révén, és könnyen hozzájuthassanak e fajok példányaihoz. Elsősorban azonban idehaza kell széles körben terjeszteni e fajokat, hogy minél több tenyésztő foglalkozzon velük. 2014 júniusában munkásságáért mindkét projektvezető városi kitüntetést vehetett át.

A KLG Goodeid Projekt eseménynaptára

  • 2013. 9. 2.: Bacher József és Liziczai Márk megalapítják a KLG Goodeid Projektet.
  • 2013. 10. 4.: Michael Köck látogatása az épülő tenyésztelepen, valamint a Haus des Meeres ajándékainak átvétele, a partnerkapcsolat megkötése.
  • 2013. 10. 20.: Projektbemutató kiállítás a 11. Nemzetközi TerraPlaza börzén, valamint projektbemutató előadások prezentálása (Előadók: Kovács Tamás Sándor, Liziczai Márk, Nagy Miklós).
  • 2013. 11. 4.: Az állatok – állatkerti szokáshoz hasonló – örökbefogadhatóságának és támogathatóságának meghirdetése.
  • 2013. 11. 16.: Az Akvaristák Magyarországi Egyesületének elnöke és tagjainak egy része látogatást tesz a KLG Goodeid Projekt tenyészállomásán és a Kossuth Lajos Gimnázium újonnan átadott laboratóriumában.
  • 2013. 11. 27.: Az Akvárium Magazin címlapján szerepelt a Projekt hivatalos logója, valamint projektbemutató cikk jelent meg, melyben többek között Horváth Éva, az iskola igazgatója, valamint Bacher József, a projekt egyik vezetője is megszólal. A magazin több éven keresztüli folyamatos publikáció lehetőséget biztosít a projekt számára.
  • 2013. 12. 14.: Projektbemutató előadás a Futura Interaktív Természettudományos Központban.
  • 2013. 12. 17.: Mosonmagyaróvár Önkormányzatának nagyértékű támogatása az akváriumpark kiépítéséhez.
  • 2014. 1. 10.: Az első halak megérkezése (lepkepontyocska, foltos szkiffia, tequila fogasponty).
  • 2014. 1. 18.: A tenyészállomás második nagy egységének kialakítása, befejezése.
  • 2014. 1. 29–30.: Az első szaporulat! Két nap alatt 21 foltos szkiffia ivadék látta meg a napvilágot a Kossuth–gimnáziumban. (A későbbiekben csak a legkiemelkedőbb szaporulatok kerülnek az eseménynaptárba)
  • 2014. 1. 31.: Szakmai látogatás a bécsi Haus des Meeresben, a központi tenyésztelep tanulmányozása, a tenyészteni kívánt halfajok és további akváriumok átvétele, hazaszállítása.
  • 2014. 2. 4.: Felhívás tenyésztők részére részletes tenyésztői adatbázis létrehozásának elősegítésére.
  • 2014. 3. 8.: Távoli tájak biotópjainak bemutató medencéi kerültek felállításra, ahol szintén veszélyeztetett és kihalás közeli fajokat tekinthetnek meg a diákok.
  • 2014. 3. 22.: Projektbemutató előadás a Hlavay József Környezettudományi Konferencián, ahol a prezentáció különdíjat is elnyert!
  • 2014. 4. 15.: Projektbemutató előadás a KLG Öveges Konferencián a Nyugat–Magyarországi Agrártudományi Egyetemen.
  • 2014. 5. 20.: Konferencia a Goodeidae-k és egyéb veszélyeztetett halfajok témájában a Kossuth Lajos Gimnázium Természettudományos Napján, ahol előadást tartott többek között Michael Köck és Pasaréti Gyula is. A Projekt eredményeinek és az iskola ökológiai törekvéseinek bemutatására is sor került, valamint számos fontos támogatónk is tiszteletét tette a rendezvényen. Tenyésztők jóvoltából további két fajjal gazdagodott gyűjteményünk.
  • 2014. 5. 22.: Megemlékezés a Biodiverzitás Világnapja alkalmából.
  • 2014. 5. 30.: Karcsú darázspontyocska született a tenyészállomáson, Magyarországon valószínűleg először. A faj a második legritkább magashegyi fogasponty, és feltételezhetően a 3. legritkább halfaj. A vadonból már kipusztult, hivatalosan jegyzet állománya is alig több mint 40 tenyészpéldány.
  • 2014. 6. 6.: Bacher József projektvezető kitüntetése.
  • 2014. 6. 27.: Liziczai Márk projektvezető kitüntetése.
  • 2014. 7. 2.: Projektbemutató cikk jelent meg a németországi AMAZONAS magazinban.
  • 2014. 7. 23.: Projektbemutató cikk megjelenése a német DATZ magazinban.

Források