Ligeti pókhálósgomba

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Ligeti pókhálósgomba
Rendszertani besorolás
Ország: Gombák
Törzs: Bazídiumos gombák
Osztály: Agaricomycetes
Rend: Agaricales
Család: Cortinariaceae
Nemzetség: Cortinarius
Tudományos név
Cortinarius largus
Fr. 1838
Hivatkozások
Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Ligeti pókhálósgomba témájú kategóriát.

A ligeti pókhálósgomba (Cortinarius largus) a pókhálósgombafélék családjába tartozó, Európában és Észak-Amerikában honos, meszes talajú lomberdőkben élő, nem ehető gombafaj.

Megjelenése

A ligeti pókhálósgomba kalapja 5-11 cm széles, eleinte félgömb alakú, majd domborúan, idősen laposan kiterül. Felszíne fiatalon vagy nedvesen nyálkás-tapadós, később száraz, idősen benőtten szálas. Színe fiatalon szürkésbarna középen és halványkékes a szélén; később okkerbarna. Húsa kékesfehér vagy lilásszürkés, a tönk tövében lilás. Szaga és íze nem jellegzetes. Sűrű lemezei felkanyarodva tönkhöz nőttek. Színük fiatalon lilásszürke, idősen, rozsdabarna, agyagbarna vagy fahéjbarna. Tönkje 5-10 cm magas és 1,5-2,5 cm vastag. Alakja bunkós. Színe fiatalon fehéres vagy kékes fehéres, idősen barnás. A fiatal lemezeket védő ritkás, pókhálószerű kortina a tönkre tapadhat és idősen a spóráktól vörösbarnára színeződhet. Spórapora rozsdabarna. Spórája mandula vagy citrom alakú, felszíne rücskös, mérete 10-11,5 x 5,5-6,5 µm.

Hasonló fajok

A változékony pókhálósgomba, a vastaghúsú pókhálósgomba, a földszagú pókhálósgomba hasonlíthat hozzá.

A ligeti pókhálósgomba
mikológiai jellemzői
Étkezési érték:
fogyasztásra alkalmatlan
Életmód
Tráma
Spórapor

mikorrhizás

lemezes

vörösesbarna
Kalap
Lemezek
Tönk

domború

tönkhöz nőttek

kortinás

Elterjedése és termőhelye

Európában és Észak-Amerikában honos. Magyarországon viszonylag gyakori. Lomberdőkben él, főleg tölgy, bükk vagy gyertyán alatt; inkább meszes talajon. Júliustól októberig terem. Egyes források ehetőnek, mások ehetetlennek minősítik. Fogyasztása nem ajánlott.

Kapcsolódó cikkek

Források