Martinsyde F.4 Buzzard
Martinsyde F.4 Buzzard | |
![]() | |
Funkció | vadászgép |
Gyártó | Martinsyde |
Tervező | George Handasyde |
Gyártási darabszám | Kb. 370 |
Első felszállás | 1918 |
Szolgálatból kivonva | 1940, Finnország |
A Wikimédia Commons tartalmaz Martinsyde F.4 Buzzard témájú médiaállományokat. |
A Martinsyde F.4 Buzzard egy, a Brit Királyi Légierő számára kifejlesztett vadászgép volt az I. világháború végén. Bár a típus kiváló tulajdonságokkal bírt, és a kor egyik leggyorsabb vadászgépe volt, az ellenségeskedések lezárulta miatt viszonylag keveset gyártottak belőle. Az elkészült példányokból többet exportáltak.
Tervezése és fejlesztése
1917-ben George Handasyde, a Martinsyde repülőgépgyár társalapítója tervezett meg egy V-12-es Rolls-Royce Falcon motorral felszerelt együléses, kétfedelű vadászgépet. A gépet a gyár saját kezdeményezésből építette meg, konkrét megrendelés nélkül. A Martinsyde F.3 jelű prototípusból egyetlen példány készült, első repüléseit 1917 októberében hajtotta végre a Brooklands-i repülőtéren. A tesztek során a gép 229 km/h-s csúcssebességet ért el, ami a hivatalos jelentés szerint "jelentős előrelépés volt a meglévő vadász-felderítő gépekhez képest". Ezt egy 6 darabos nullszéria megrendelése követte novemberben, majd további 150 sorozatgyártott példányra nyújtottak be igényt. A Falcon motorok azonban a Bristol F.2-es vadászok gyártásához kellettek, így a Martinsyde-nak más erőforrás után kellett néznie. A megoldást a 300 lóerős Hispano-Suiza 8 motor felhasználása jelentette, ehhez azonban a gép szerkezetét némileg át kellett tervezni. Ez a változat kapta az F.4 Buzzard (ölyv) jelzést. A prototípus 1918 júniusában repült először, a tapasztalatok ígéretesek voltak: a gépet könnyű volt irányítani, gyors volt és jól manőverezett. A sikeres teszteket 1450 darabos megrendelés követte, a gyártásba a Martinsyde mellett a Boulton & Paul-t, a Hooper & Co.-t és a Standard Motor Companyt is bevonták volna. A tervek szerint a francia és a brit légierőt is ezzel a típussal szerelték volna fel, illetve további 1500 példányt gyártottak volna az Amerikai Egyesült Államok légiereje számára. A brit Királyi Légierő számára azonban csak az után szállították le az első példányokat, hogy a fegyverszüneti egyezményt 1918. november 11-én aláírták. A harcok lezárása miatt a gyárat értesítették, hogy a már megkezdett gépek építését befejezhetik, de megrendelés többi részét törölték. A brit légierő végül nem is állította rendszerbe a típust, a rosszabb teljesítményt felmutató, de olcsóbban előállítható Sopwith Snipeot választották helyette. A Martinsyde folytatta a típus fejlesztését, számos feleslegessé vált gépet visszavásároltak a légierőtől, ezeket kétülésessé alakították és túragépeket, illetve úszótalppal ellátott vízi repülőgépeket építettek belőlük. A gyártó azonban 1922-ben csődöt jelentett, a felszámolás során a megmaradt gépeket az Aircraft Disposal Company (ADC) nevű vállalkozás szerezte meg, amely a háborúból visszamaradt katonai repülőgépek értékesítésével foglalkozott.
Alkalmazása
A hat legyártott Martinsyde F.3-ból négyet a Királyi Légierő honi légvédelmi (Home Defence) századai használtak 1918-ban. Az F4.-ből 310 példányt vett át a légierő, de csak 57 darabot állítottak ténylegesen szolgálatba. A párizsi békekonferencia alatt a britek két Buzzardot használtak futárgépnek a Londonnal való kapcsolattartásra. Néhány gép a központi Repülőiskola (Central Flying School) állományában repült. A Martinsyde több országba eladta a típust (egy-, és kétüléses változatokat egyaránt). Spanyolország 20, Finnország 15, a Szovjetunió 41 Buzzardot vásárolt. E gépek többnyire hosszú ideig szolgáltak, a spanyol légierőben hat darab még a polgárháború kitörésekor is repült. A gyár csődje után az ADC saját, Jaguar motorral felszerelt változatát Lettországnak adta el. A Buzzardból számos példány került magánkézbe, túragépnek, versenygépnek használták. Newfoundlandon légi térképezést illetve fókák megfigyelését végezték vele.
A transzatlanti kísérlet
1919-ben Charles W. Fairfax “Fax” Morgan brit tengerésztiszt, veterán vadászpilóta és Frederick “Freddie” Raynham kísérletet tett az Atlanti-óceán átrepülésére. Az általuk használt gép egy 285 lóerős (213 kW) Rolls-Royce Falcon III motorral felszerelt, módosított Type A.Mk I volt. A repülő kettejük vezetéknevének összevonásával a Raymor nevet kapta. Az Új-Fundlandi St. Johns-ból indultak, azonban az üzemanyaggal túlterhelt gép a felszálláskor visszaesett és összetört. A két repülő kisebb sérülésekkel megúszta az esetet, de Morgant az orvosok eltiltották a további repüléstől (háborús sérülése miatt műlába volt). Raynham újjáépítette a gépet, és átnevezte Chimera-nak, Morgan helyett pedig beszervezte pilótának Conrad Biddlecombe-ot. A második kísérlet is kudarccal végződött, felszálláskor az oldalszél kibillentette a gépet, amely a földnek ütődött. A repülők ezúttal sem sérültek meg, de Raynham feladta a próbálkozást.[1]
Típusváltozatok
- F.3
- Rolls-Royce Falcon motorral felszerelt együléses vadászgép, 7 darab készült belőle.
- F.4 Buzzard
- 300 lóerős (220 kW) Hispano-Suiza 8 motorral ellátott együléses vadászgép, a legnagyobb számban gyártott altípus.
- F.4 Buzzard 1a
- Az Önálló Légierő (Independent Air Force) számára készüt három darab hosszútávú kisérővadász változat.
- F.4A
- Az F.4 kétülésessé alakított változata, polgári és katonai alkalmazásra.
- F.6
- Az F.4 kétüléses változata, átalakított szárnnyal és futóművel.
- F.16
- Az F.4 változatból kialakított kétüléses, szovjet exportra, 20 darab készült. Soviet two-seater derived from F.4, 20 built.
- Type A.Mk I
- Az F.4 változatból kialakított kétüléses, hosszú távú repülésekre szánt altípus, megnövelt szárnyakkal és Rolls-Royce Falcon motorral.
- Type AS.Mk I
- Úszótalppal felszerelt Type A.Mk I.
- Type A.Mk II
- Type A.Mk I.négyüléses kabinnal ellátott változata, Hispano-Suiza vagy Falcon motorral.

- A.D.C. 1
- Együléses vadász, 395 lórerős (295 kW) Armstrong Siddeley Jaguar csillagmotorral, az Aircraft Disposal Company fejlesztése. Egy prototípus és nyolc sorozatgyártott példány készült belőle Lettországnak.
- Nimbus Martinsyde
- Egy darab épült belőle 300 lóerős (220 kW) ADC Nimbus motorral.
- A.V. 1
- Amherst Villiers motortervező részére épült. A kék-fehérre festett gép neve Blueprint volt.
- Raymor
- Transzatlanti repüléshez módosított A.Mk I, 285 lóerős (213 kW) Rolls-Royce Falcon III motorral.
Üzemeltető országok
- Kanadai Királyi Légierő - egy F.6-ost használtak 1922-ben.
- Királyi Légierő (RAF)
- Finn Légierő - 1923-ben egy, majd 1927-ben további 14 F.4-et vásároltak. Valamennyi gép korábban a RAF állományában volt, 1940-ig repültek.
- Egy F.4-el hajtottak végre tesztrepüléseket.
- Ír Légi Szolgálat - 1921 novemberében vásároltak egy A Mk.II-t arra az esetre, ha az Angol-Ír Szerződés tárgyalásai kudarcba fulladnának, és az ír delegációban részt vevő Michael Collinsnak menekülnie kellene (Collinst korábban körözték a britek). Később négy darab F.4 szolgált ír színekben, ezek a Királyi Légierőben használt gépek voltak.
- Egy F.4-el hajtottak végre tesztrepüléseket.
- Lett Légierő - egy F.4 és kilenc A.D.C.1 repült lett színekben.

- Litván Légierő - az Egyesült Államokban élő litván emigránsok gyűjtéséből két Buzzardot vásároltak 1922-ben, amelyek Amerikietis (amerikai férfi) és Amerikiete (amerikai nő) néven álltak szolgálatba.
- 1923 és 1926 között Włodzimierz Zagórski tábornok, a légierő parancsnoka egy piros-fehérre festett F.4-est használt személyi repülőgépként.
- Portugál Légierő - egy F.4-est Angliában élő portugál emigránsok vettek meg, majd a légierőnak adományozták. A portugál kormány további három példányt vásárolt.
- Spanyol Köztársasági Légierő - 20 darab gép, vegyesen F.3, F.4 és F.6 változatok.
- Spanyol Köztársasági Haditengerészet - 13 példány, közte a légierőtől átvett darabok.
- Szovjet Légierő - 41 darab F.4-est vásároltak a RAF által leadott gépekből, valamint kb. 60 példányt helyben gyártottak le és további 20 F.16-os változatot.
- A Katonai Repülő Iskola (Escuela Militar de Aeronautica) kötelékében egy darab F.4 repült.
Műszaki adatok (Martinsyde F.4 Buzzard)
Geometriai méretek és tömegadatok
- Személyzet: 1 fő
- Hossz: 7,76 m
- Szárnyfesztávolság: 9,99 m
- Magasság: 2,69 m
- Szárnyfelület: 30 m2
- Üres tömeg: 821 kg
- Maximális felszálló tömeg: 1088 kg
Meghajtás
- Hajtómű: 1 × Hispano-Suiza 8Fb soros motor, 300 lóerő (220 kW) teljesítmény
- Légcsavar: kétágú, nem állítható fa légcsavar
Repülési jellemzők
- Legnagyobb sebesség: 235 km/h tengerszinten, 213.2 km/h 4600 méteren
- Repülési idő: 2,5 óra
- Gyakorlati csúcsmagasság: 7300 m
- Emelkedési idő: 3000 méterre 7 perc 55 másodperc alatt
Fegyverzet
- 2 x 7,7 mm-es Vickers géppuska
Fennmaradt példányok

Egyetlen Martinsyde F.4 Buzzard maradt az utókorra, ez a Tikkakoskiban, a Finn Légierő Múzeumának állandó kiállításában látható. A sítalpas futóművel felszerelt, MA-24 lajstromszámú gépet 1934. július 7-én vonták ki a szolgálatból, ekkor 1320 repült órával rendelkezett. Ez a gyűjtemény legritkább repülőgépe, és egyszersmind világszerte az utolsó a Martinsyde által gyártott repülőgépek közül.[2]
Fordítás
- Ez a szócikk részben vagy egészben a Martinsyde Buzzard című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
Jegyzetek
- ↑ Great Atlantic Air Race: The Raymor. (Hozzáférés: 2025. február 27.)
- ↑ Martinsyde F.4 Buzzard (MA-24). (Hozzáférés: 2025. február 27.)
Források
- Bruce, Jack M.: Martinsyde Buzzard. Windsock Datafile. Hertfordshire,1999. Albatros Publications. ISBN 978-1902207179.
- Bruce, Jack M.: War Planes of the First World War: Volume One Fighters. London, 1965. Macdonald.
- Green, William – Gordon Swanborough: The Complete Book of Fighters. New York, 1994. Smithmark. ISBN 978-0831739393.
- Holmes, Tony: Jane's Vintage Aircraft Recognition Guide. London, 2005. Harper Collins. ISBN 978-0007192922.
- Jackson, A.J.: British Civil Aircraft since 1919. Vol. 3. London, 1988. Putnam. ISBN 978-0851778181.
- Mason, Francis K.: The British Fighter since 1912. Annapolis, Maryland, 1992. Naval Institute Press. ISBN 978-1557500823.