Nagyító Alapítvány
|
Megkérdőjelezték, hogy a cikk/jelölt témaválasztása enciklopédiába való-e, azaz hogy megfelel-e a „Nevezetesség” irányelvben leírtaknak. Amiben segíthetsz: kiegészítheted az irányelvnek megfelelő forrásokkal, vagy a tartalmat bedolgozhatod egy a témakört összefoglaló cikkbe. Ha vitatni akarod mindezt, a vitalapon tedd. |
Nagyító Alapítvány | |
Mottó | Személyes találkozás önmagammal, veled, veletek. |
Alapítva | 1999. |
Tevékenység | Oktatás |
Székhely | Magyarország, Szeged |
A Nagyító Alapítvány weboldala |
A Nagyító Alapítvány elsődleges tevékenysége középiskolás diákok iskolán kívüli személyiség- és közösségfejlesztő képzése. A képzések hétvégi osztálykirándulásszerű alkalmak során zajlanak. Az alapítvány Nagyító Akadémia címmel képzi saját munkatársait és önkénteseit, akik mint csoportvezetők a diákhétvégéken tevékenykednek.
Küldetés
Tudatosan és felelősen végzünk személyiség- és közösségfejlesztést az ifjúság hasznára és a nagyítósok örömére, épülésére, valamint szakmai műhelyt teremtünk az ifjúságsegítők számára magyarlakta területeken alázattal Isten dicsőségére.
Történet
Az alapítványt 1995 és 1999 között egy programsorozat előzte meg, melyet Vikor Csaba munkatársaival német minta alapján dolgozott ki. A programsorozat neve Nagyító - Középiskolások Iskolán Kívüli Képzése volt. 1999-ben Nagyító Alapítvány néven országos közhasznú szervezetként kezdi meg hivatalos működését.[2]
Szervezeti felépítés
A Nagyító Alapítványt ötfős kuratórium irányítja. A szervezet jelenlegi elnöke dr. Galuska László Pál a Kecskeméti Főiskola Tanítóképző Főiskolai Karának tanára. A szervezetben ezenkívül néhány további munkatárs dolgozik, akik főleg adminisztrációs és szervezési feladatokat látnak el, és csoportvezetői tréningeket is tartanak. A diákhétvégéket zömében a szervezet módszereiben képzett önkéntesek vezetik.
Munkamódszer
A Nagyító Alapítvány a diákhétvégék során az úgynevezett rövid idejű tanulási módszert (Kurzzeitpädagogik) használja. A módszer erős impulzusok által rövid idő alatt kíván hatni a résztvevőkre. A munka nagy- és kiscsoportokban zajlik, de néha egyéni foglalkozásra is sor kerülhet. A csoportfolyamat új és váratlan helyzeteket termel ki, ez nyit lehetőséget az itt és mostban való tanulásra és megteremti a proaktivitás lehetőségét a csoporttagok részére. A fejlesztés alapja a kooperatív, játékos tanulás, mely lehetővé teszi az önálló megtapasztalásokat. A feladatok nemcsak szellemileg, de érzelmileg is megérintik mind a személyt, mind a csoportot.[2]
Tevékenység
A Nagyító Alapítvány tevékenysége legalább kétrétű:
- középiskolás diákok számára fejlesztő tréningeket tart;
- a diákhétvégéket irányító csoportvezetők folyamatos fejlesztését biztosítja;
Továbbá lehetőséget biztosít önkéntesei számára az Európai Önkéntes Szolgálat programban való részvételre.
Demó program
Diákoknak szánt program. Ízelítőt nyújt a diákhétvégék munkamódszeréből, hangulatából. A Demó alkalom 1,5-2 órás csoportos játék az osztállyal, mely során a csoportvezetők a program módszereit használva irányítják a csoportfolyamatot. A Demó alkalom nem von maga után semmilyen elköteleződést az osztály részéről.
Diákhétvége
Diákoknak szánt program. Az alapítvány félévente 5 diákhétvégét hirdet meg előre leszögezett időpontokban és helyszíneken. Ezekre az osztályközösségek pályázati lap kitöltésével pályázhatnak, melyben eldönthetik, hogy milyen témával szeretnének foglalkozni a hétvége során. A Nagyító Alapítvány jelenleg hét témában nyújt képzést:
- önismeret - lehetőséget nyújt a kamaszoknak a helyes önkép kialakítására, olyan képességeket sajátíthatnak el, melyek a későbbi önfelfedezésük során hasznosíthatóak;
- közösségfejlesztés - az osztályközösséget megcélzó hétvége, mely során a diákok konfliktuskezelésről, helyes kommunikációról és a közösség fogalmáról tanulnak;
- tolerancia - a csoportmunka során felmerülő konfliktusok mintegy mintái a társadalmi konfliktusoknak. Ennek a témának kiemelt eleme az érzelmek felismerése és kezelése.
- szerelem, párkapcsolat - a tréning célja, hogy a résztvevők elmélyítsék ismereteiket a párkapcsolatról, nemi szerepekről, a szexualitásról és fejlesszék kommunikációs és konfliktuskezelő képességeiket;
- kommunikáció - ez a téma a kommunikáció sajátosságaira és különböző szintjeire fókuszál;
- pályaorientáció - a tréning lehetőséget nyújt a pályaválasztás előtt álló generációnak munkával kapcsolatos képességeik és készségeik felmérésére;
- szenvedélyek és függőségek - a téma során a fiatalok rápillanthatnak a szenvedélyek mögött meghúzódó szükségletekre, szembenézhetnek az öröm és a siker-kudarc megélésével kapcsolatos érzéseikkel.
A nyertes pályázatokról a kuratórium dönt. A hétvégék péntek délutántól vasárnap délutánig tartanak. A tréning lényegi része kiscsoportokban zajlik, azonban fontos, hogy a résztvevők nagycsoportban, teljes létszámmal is találkozhassanak egymással a hétvége során. 4-6 csoportvezető és 1 házigazda/háziasszony irányítja a hétvége menetét. A házigazda/háziasszony feladata a csoportvezetők munkájának összehangolása, a nagycsoport eseményeinek megtervezése és levezénylése, a kísérő tanát bevonása a programba, a résztvevők fogadása és búcsúztatása és a szerződéskötés és a végső kiértékelés lebonyolítása. A csoportvezetők feladata a kiscsoportokban zajló folyamatok megfigyelése és irányítása, a kiscsoport szabályainak prezentálása, a csoportdinamika követése és szabályozása.
Cipőfűző
Önkénteseknek szánt program. A Cipőfűző a Nagyító Alapítvány bemeneti képzése azon önkéntesek számára, akik csoportvezetők szeretnének lenni. A képzés csoportdinamikai módszereken alapuló sajátélményű képzés. A résztvevők a trénerek segítségével átélhetik egy diákhétvége élményeit a diákok szemszögéből. Ugyanakkor a Cipőfűző ötvözi és villanásszerű élményt nyújt a Nagyító Akadémia képzésének elemeiből. A Cipőfűzőn való részvétel ízelítő, nem jelent elköteleződést a részvevők részéről.
Nagyító Akadémia
Önkénteseknek szánt program. Azon önkénteseknek szól, akik elköteleződtek az alapítvány irányában és a diákhétvégéken szerepet vállalnak. A Nagyító Akadémia specifikus tréneri/csoportvezetői/tanácsadói kompetenciák fejlesztését és az egyén személyiségfejlesztését célozza meg. A tréningekre évente két alkalommal kerül sor. A téli képzés helyszíne a Tihanyi apátság, a nyári képzés helyszíne Galyatető. A Nagyító Akadémia 10 tematikusan egymásra épülő modulból áll. Az önkéntes a tréningeken szerzett képességeit, készségeit és tudását a diákhétvégeken kamatoztathatja és növelheti.

Edzőcipő
Önkénteseknek szánt program. A Nagyító Alapítvány kultúrájához hozzá tartozik a kapcsolatközpontú viselkedés. Ebből adódik a tudás továbbadása és multiplikálása az önkéntesek körében. Az Edzőcipő egy játéktárbővítő program az aktív csoportvezetők számára. Havi rendszerességgel Szegeden és Budapesten megrendezett 3-4 órás találkozó, ahol az Alapítvány önkéntesei egymástól új játékokat tanulhatnak előre meghatározott fókusszal.
Konferenciák
Kiadványok
Testvérszervezetek
Jegyzetek
- ↑ Nagyító Alapítvány/Küldetésünk. Nagyító Alapítvány[halott link]
- ↑ 2,0 2,1 szerk.: Gesztes Olympia, Vikor Csaba: Nagyító - Középiskolások Iskolán Kívüli Képzése, 2. átd. kiadás, Szeged: Nagyító Alapítvány (2003). ISBN 963-210-661-X, további szöveg.
Források
szerk.: Gesztes Olympia, Vikor Csaba: Nagyító - Középiskolások Iskolán Kívüli Képzése, 2. átd. kiadás, Szeged: Nagyító Alapítvány (2003). ISBN 963-210-661-X [www.nagyito.hu Nagyító]. Nagyító Alapítvány. (Hozzáférés: 2013. augusztus 16.)