Nemzeti Fotóművészeti Múzeum
Ez a szócikk vagy szakasz tervezett vagy jövőbeni eseménnyel kapcsolatos információkat tartalmaz. Az adatok lehetnek spekulatív természetűek, a tartalom pedig – az esemény közeledtével, illetve további információk beérkeztével – jelentősen változhat. Legutóbbi módosítás: 2025. február 16. |
A Nemzeti Fotóművészeti Múzeum 2025-ben nyílik meg Budapesten, a Városliget szomszédságában található Klösz-villában[1][2]. A múzeum célja a magyar fotóművészet reprezentálása és népszerűsítése, valamint jelentős alkotásainak megőrzése lesz. A Szépművészeti Múzeum új tagintézményeként[3][4] a korábban Kecskeméten működő Magyar Fotográfiai Múzeum gyűjteményét mutatja majd be.
Története
Magyar Fotográfiai Múzeum
A Magyar Fotográfiai Múzeumot 1991-ben alapították Katona István kezdeményezésére[5], első igazgatója[6] Kincses Károly volt. Több mint 30 éven keresztül Kecskeméten, a város egykori ortodox zsinagógájának épületében működött, mindössze 300 négyzetméteren. Magyarország első alapítványi fenntartású múzeumaként kizárólag fotográfiák gyűjtésével, őrzésével, restaurálásával és kiállításával foglalkozott. Fenntartója kezdettől fogva a Magyar Fotográfiai Alapítvány volt. Alapítói jogait 2023-ban az OTP Banktól a Szépművészeti Múzeum vette át, ezzel a múzeum nemzeti közgyűjteménnyé vált. A Magyar Fotográfiai Múzeum első igazgatója, Kincses Károly kiemelkedő szerepet vállalt a múzeum gyűjteményének megalapozásában. 2006-ban Baki Péter vette át[7] az igazgatói posztot, aki hozzájárult a gyűjtemény Budapestre költöztetéséhez, és a Nemzeti Fotóművészeti Múzeum megalapításához.
A gyűjtemény
A Magyar Fotográfiai Múzeum gyűjteménye[8] elsősorban magyar származású fotográfusok és fotóművészek alkotásait őrzi, több mint 700 000 darabból álló képanyaggal rendelkezik. A gyűjteményben a 19. és 20. században aktív fotográfusok munkái mellett kortárs alkotók képei is megtalálhatók. A gyűjtemény különösen gazdag a két világháború közötti időszakot dokumentáló felvételekben, olyan ikonikus fotográfusok alkotásait tartalmazza, mint André Kertész, Moholy-Nagy László, Brassaï, Martin Munkácsi, Robert Capa vagy Korniss Péter. A gyűjtemény műtárgyai 2025-ben az Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központba (OMRRK) kerülnek át, amelyet 2019-ben adtak át a Liget Budapest Projekt keretében.
Épülete
Klösz-villa
A Nemzeti Fotóművészeti Múzeum 2025-től a Városligeti fasor 49. szám alatt található Klösz-villában működik majd. Az 1890-es években épült villa eredetileg a neves, német származású magyar városfotós Klösz György műterme és otthona volt. Az elmúlt években irodaépületként funkcionált. A Városliget Zrt. vásárolta meg és újítja fel a közel 3000 négyzetméteres villát a Liget Budapest Projekt keretében. Az intézményben a tervek szerint több mint ezer négyzetméteres kiállítótér, múzeumpedagógiai foglalkoztatók, szakkönyvtár és egy előadótér is helyet fog kapni.
Jegyzetek
- ↑ Nemzeti Fotóművészeti Múzeum – Magyar Fotótörténeti Társaság (magyar nyelven). (Hozzáférés: 2025. február 12.)
- ↑ Fotóművészeti múzeumot hoznak létre a Liget mellett (magyar nyelven). Liget Budapest. (Hozzáférés: 2025. február 12.)
- ↑ A Szépművészeti Múzeum tagintézményeként működik majd a Nemzeti Fotóművészeti Múzeum (hu-HU nyelven). PUNKT, 2024. február 1. (Hozzáférés: 2025. február 12.)
- ↑ MTI: Nemzeti Fotóművészeti Múzeum nyílik 2025-ben a Városliget mellett (magyar nyelven). https://kormany.hu, 2024. február 1. (Hozzáférés: 2025. február 12.)
- ↑ fotomuzeum.hu. A múzeum múltja. (Hozzáférés: 2025. február 12.)
- ↑ Kincses Károly | fotómuzeológus (magyar nyelven). mmakademia.hu. (Hozzáférés: 2025. február 12.)
- ↑ Baki Péter – Magyar Fotótörténeti Társaság (magyar nyelven). (Hozzáférés: 2025. február 12.)
- ↑ A múzeumról. (Hozzáférés: 2025. február 12.)