Passzív bankügylet
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
Passzív bankügyletek a betéteket gyűjtő, azok után kamatot fizető bankügyletek. A legrégebbi banki üzletág, mely során, a bank koncentrálja mások pénzét (betétgyűjtés), de igyekszik más műveletekkel is pénzhez jutni (értékpapír kibocsátás, más bankoktól hitelfelvétel). A megnevezés a bank mérlegére gyakorolt hatás eredményét jelenti, a mérleg jobb oldalán a források/passzívák között jelenik meg a betét. A forrásszerzés a külső források igénybevételét jelenti (fundingolás). A bank passzív műveleteinek jelentős szerep jut, hogy később aktív műveleteket tudjon végezni. A passzív bankügyletek szerepe:
- Megteremtik a fizetési forgalom (pénzforgalom) lebonyolítás alapját
- Biztosítják a modern gazdaságok pénzforrásait, mert az összegyűjtött pénz átstrukturálása módot ad a hitelezési tevékenység jól szervezett megvalósítására
Fajtái
Betétgyűjtés és más visszafizetendő pénzeszköz elfogadása
A letéti üzletágból alakult ki. Kezdetben reguláris betétek voltak, amikor ugyan azt a darabot kellett visszaadni a tulajdonosnak, később irreguláris betétek, amikor azonos értékű, de nem ugyanazon darabok kerültek vissza a gazdához. A bank által a betétekért fizetett kamat az alapösszegre vetítetten pénzben meghatározott ún. betéti kamat. A betétek csoportosítása a következő módokon történhet:
- Lejárat szerint:
- Rövidlejáratú betétek, elhelyezési ideje maximum 1 év
- Közepes lejáratú betétek, elhelyezési ideje 1-5 éves időtartam
- Hosszúlejáratú betétek, elhelyezési ideje 5 éven túli
- Tulajdonosok szerint:
- Háztartások megtakarításai
- Gazdálkodó szervezetek megtakarításai
- Egyéb szervezetek megtakarításai
- Betét lekötés időtartama és felmondási módja szerint:
- Látra szóló betétek, melyek a fizetési forgalom lebonyolítására szolgáló elszámolási betétszámlán képződnek
- Lekötött betétek avagy határidős betétek, melyeket a tulajdonos határozott lejáratra leköt, így a felhasználása korlátozottá válik, de magasabb kamatra tarthat igényt. Korábbi igénybevétel esetén a bank a kamatszint módosításával szankcionál.
- Betét feletti rendelkezési jog szerint:
- Bemutatóra szóló betétek: a bank nem vizsgálja a jogosultságot, az okmány bemutatása a kifizetés feltétele
- Fenntartásos betétek / névre szóló betétek: a bank ellenőrzi a kivételi jogosultságot a kifizetéskor
- Megtakarítások kezelési formája szerint:
- Folyószámlabetétek
- Takarékbetétek
- Értékpapírok
- Egyéb betétek
- Pénznem szerint a betétek lehetnek:
- Hazai pénznemben elhelyezettek
- Devizabetétek
- Aszerint, hogy az ügyfél saját elhatározásából helyezte-e el a betétet:
- Saját elhatározásból elhelyezett betét: az elhelyező célja, hogy az ideiglenesen felszabaduló pénzeszközeit hasznosítani tudja
- Előírások alapján keletkezett betét (indukált betét): hatósági vagy banki előírás hatására elhelyezett betét, például bankok kötelező tartalékának elhelyezése, hatóság által előírt forintfedezet
Banki értékpapír kibocsátása
Idegen forrás bevonására a bankok értékpapírt bocsáthatnak ki, melyeket a befektetők lejegyeznek. Ebben az esetben az értékpapír lejáratakor szűnik meg a rendelkezésre álló forrás. Ezek lehetnek:
Hitelfelvétel (jegybanktól vagy más banktól)
A bankok más bankoktól, így a jegybanktól is igénybe vehetnek hiteleket. Ezek általában rövid lejáratúak (néhány naposak). Emellett a bankok egymásnak közép- és hosszú távú hiteleket is nyújtanak egymásnak. A más bankoktól felvett hitel, a bankközi hitelfelvét. Ezek e következők:
- Külön fedezet nélkül nyújtott bankhitelek (biankóhitelek)
- Lombardhitelek, melyek fedezeteként általában értékpapír áll, de lehet arany vagy egyéb értékes tárgy is
- A bank saját váltóinak vagy az általa leszámítolt váltók viszontleszámítolása
A refinanszírozási hitel kamatlába általában kedvezőbbek a betéteseknek nyújtottnál. A jegybank által nyújtott hitel a monetáris politika igen jelentős része.