Pro jakjú Family Stadium

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Pro jakjú Family Stadium
FejlesztőNamco
Kiadó
TervezőKisimoto Josihiro
SorozatFamily Stadium
R.B.I. Baseball
PlatformokNintendo Entertainment System, játékterem
Kiadási dátum
  • JP 1986. december 10.
  • US 1988. június
MűfajSport

A Pro jakjú Family Stadium,[* 1] észak-amerikai címén R.B.I. Baseball 1986-ban megjelent baseball-videójáték, melyet a Namco fejlesztett és jelentetett meg Family Computerre. A játékot Észak-Amerikában a Tengen adta ki R.B.I. Baseball címmel Nintendo Entertainment Systemre és játéktermi platformokra. A cím a Family Stadium és az R.B.I. Baseball sorozatok első tagja.

Fejlesztés

A Pro jakjú Family Stadiumot Kisimoto Josihiro Namco-programozó tervezte, aki korábban olyan játékokon dolgozott mint a Baraduke (1985).[1] A Toy Pop tervezőjét, Hjódó Takefumit, áthelyezték a cég egyik másik osztályából – mivel először dolgozott tervezőként ezért a játék fejlesztése kifejezetten lassan haladt, így Kisimotónak rendkívül sok szabad ideje maradt.[1] A munkatársaival egy rövid ideig elsősorban a Nintendo famicomos Baseball című játékával ütötte el az idejét, a játékok alatt felhozták, hogy hogyan lehetne a játék bizonyos részeit kijavítani vagy jobbá tenni, a játék első számú hiányosságának a baseballozók nevének és képességeiknek hiányát jelölték ki.[1] Kisimoto a játék nem irányítható védőjátékosaival sem volt megelégedve.[1] Miután a Toy Pop munkálatai véget értek, Kisimoto eldöntötte, hogy saját baseballjátékot fog készíteni.[1] A projekt a Family Computerre készült a rendszer rendkívüli japán sikere miatt és mivel a Namco konzolos és játéktermi tevékenységeit ugyanazon divízió látta el, melynek hála Kisimoto probléma nélkül nekiláthatott a fejlesztésnek anélkül, hogy áthelyezték volna egy másik részlegre.[1] Miután megkérdezte a feletteseit, hogy legközelebb hova fogják beosztani, azt a választ kapta, hogy kedve szerint akármilyen játékon dolgozhat, mivel jelenleg nem tudnak neki munkát adni.[1] A Family Stadium volt Kisomoto első Famicomra készülő és assemblyben írt játéka.[1] Ezek mellett ez volt a Namco első baseball-videójátéka is, azonban a játék megjelenése előtt számos baseballtémájú mechanikus játéktermi játékuk, mint például a Pitch In (1979) és a Batting Chance (1981) is volt. A Pro jakjú Family Stadium 1986. december 10-én jelent meg Japánban Family Computer otthoni játékkonzolra és Nintendo VS. System-alapú játéktermi gépre.[1] Egy évvel később az Atari Games megvásárolta a játék észak-amerikai jogait, ez a verzió csak kis mértékben tér el a japán kiadástól; legfontosabb újítása a Major League Baseball Players Association licence, és Atari R.B.I. Baseball címmel jelent meg a játéktermekben. Ezt a verziót később a Tengen egyszerűen R.B.I. Baseball címmel Nintendo Entertainment Systemre is megjelentette, ezzel ez lett cég egyik hivatalosan licencelt NES-játéka a három közül.

Fogadtatás

Lua-hiba a(z) package.lua modulban a(z) 80. sorban: module 'Module:Video game wikidata' not found A játék a megjelenésekor pozitív kritikai fogadtatásban részesült. A kritikusok dicsérték a játék menetét és realitásérzékét, valamint azt, hogy mindegyik baseballozó saját nevet és képességeket kapott. A játékból több, mint 2,5 millió példányt adtak el Japánban, ezzel a Famicom egyik legkelendőbb játéka lett.[2]

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Pro Baseball: Family Stadium című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Megjegyzések

  1. Japánul (プロ野球ファミリースタジアム; Hepburn: Puro Yakyū Famirī Sutajiamu?)

Jegyzetek

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 The Untold History of Japanese Game Developers, Első kiadás, 363. o. (2014. augusztus 11.). ISBN 978-0992926007. Hozzáférés ideje: 2019. augusztus 12. 
  2. Japan Platinum Game Chart. The Magic Box . [2019. augusztus 1-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2019. augusztus 23.)