Rácz Ráchel

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Rácz Ráchel
Élete
Született1991. április 10.
Budapest
SzüleiRácz Barnabás
Pályafutása
Fontosabb műveiIdőtlen, A Talamba sztori
KiadóiBOOOK Kiadó
Rácz Ráchel weboldala

Rácz Ráchel (Budapest, 1991. április 10. –) író, újságíró, színháztörténész, Ruttkai Éva életművének kutatója.

Életpálya

Nagyapja Rácz Miklós nagybőgős, apja Rácz Barnabás nagybőgőkészítő és restaurátor. Berlinben hallgatott művészettörténetet, BA-diplomáját az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán[1] szerezte 2015-ben. Alapszakos diplomamunkáját Máriássy Félix filmművészetéről írta, fókuszban az Egy pikoló világos és a Külvárosi legenda című filmekkel. 2023-ban mesterszakos diplomát szerzett a Károli Gáspár Egyetem Színháztudomány képzésén, amely során kutatását és diplomamunkáját Ruttkai Éva színházi életművéről készítette. 2023-ban felvételt nyert az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Történettudományi Doktori Iskola programjára Ruttkai-kutatásával. 2018-ban jelent meg első kisregénye a BOOOK Kiadó[2] gondozásában. A mű a filmregényének tematikájában íródott, amelyhez fotósorozat is készült a 235 Productions támogatásával. A fotókat Balázs István Balázs operatőrművész készítette. A projekt további alkotótársai Bán Bálint, Sziládi Hajna színművészek, Ébner Aletta és Legány Réka jelmez- és látványtervező, Budaházi Fanni vizuális művész, valamint Sólymos Eszter Ágnes art director volt. 2019-ben a Talamba Ütőegyüttes kérte fel, hogy írja meg a 20 éves történetüket. 2019-2022 között oral history interjúsorozatot készített hazai rocklegendákkal, amely a Magyar Zene Háza Nekünk írták a dalt! című kiállításának kísérőjeként jelent meg a Papageno.hu-n.[3] A beszélgetéssorozat portréi között szerepelt Karácsony János, Novai Gábor, Révész Sándor, Solti János, Tátrai Tibor, Tolcsvay László, Török Ádám, valamint a fúziós színtérről Szakcsi Lakatos Béla. 2020 óta a Papageno.hu[4] újságírója, főként színházi és zenei témákban készít interjúkat, cikkeket.

Ruttkai Éva-életműkutatás

2020-ban nagyszabású életműkutatásba kezdett Ruttkai Éva főként színházi, ezen belül is vígszínházi életműve kapcsán. A kutatás első állomása a Ruttkai Éva Online című blog megalapítása, majd a Papageno.hu Ruttkai és kora című blog[5] létrehozása volt, ahol nem csupán az ikonikus színésznőről, hanem a korszak nagy színházi egyéniségeiről és korszakalkotó műhelyeiről is számos írást közölt. Bach Katával videósorozatot is indított, amely a generációs kapcsolódásokra reflektált. 2022 decemberében, Ruttkai Éva születésének 95. évfordulóján exkluzív online kiállítást rendezett a Vígszínház Archívum együttműködésében. 2023-ban egy országos konferencián mutatta be tudományos munkáját Ruttkai Éva előadásai kapcsán. A munkát Gajdó Tamás színháztörténész, az Országos Színháztörténeti Múzeum tudományos munkatársa, a Bajor Gizi Színészmúzeum Latinovits-kiállításának kurátora többek között figyelemre méltónak, úttörőnek, és gondolatgazdagnak ítélte. Az életműkutatás és értékörökítés jelenleg is tart.

Jegyzetek

  1. Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar (magyar nyelven). www.btk.elte.hu. (Hozzáférés: 2019. február 12.)
  2. https://www.boook.hu/hu/
  3. Ráchel, Rácz: Nekünk írták a dalt! – A Magyar Zene Háza és a Papageno új interjúsorozata (magyar nyelven). Papageno, 2023. január 22. (Hozzáférés: 2023. december 28.)
  4. Rácz Ráchel, Author at Papageno (magyar nyelven). Papageno. (Hozzáférés: 2023. december 28.)
  5. Ruttkai és kora (magyar nyelven). Papageno. (Hozzáférés: 2023. december 28.)

További információk