Sporotrichosis

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Sporotrichosis

Adatbázisok
DiseasesDB29797
MedlinePlus001338
eMedicinemed/2161  derm/400
MeSH IDD013174
A Wikimédia Commons tartalmaz Sporotrichosis témájú médiaállományokat.

A sporotrichosis nevű betegséget a Sporothrix schenckii gomba okozza.[1] A betegség leggyakrabban a bőrt támadja meg, de ritkán átterjedhet a tüdőre, ízületekre, a csontokra és az agyra is. A betegséget a rózsák is terjeszthetik, ezért rózsakert-betegségnek is nevezik.[2] A S. schencki egy természetes talajlakó gomba ezért főleg a mezőgazdasági dolgozókat és a kertészeket támadja meg.[1] Kis szúrásokon és sebeken keresztül jut be a szervezetbe ahol fertőzést okozhat. Ha a sporotrichosis légutakba kerül, a tüdőket is megtámadhatja. A sporotrichosis macskákról is átkerülhet emberre, ezért az állatorvosok is veszélyeztetettek lehetnek. A sporotrichosis lassan terjed, - az első tünetek a fertőzés kialakulása után 1-12 héttel jelentkezhetnek (átlag 3 hét). A legyengült immunrendszerű betegekben súlyos szövődmények alakulhatnak ki.

Formái és tünetei

  • kután vagy bőr-sporotrichosis - A leggyakrabban előforduló forma. A bőrön sebek és dudorok jelennek meg, valamint a nyirokcsomókon is. Ha nem kezelik, a sebek megnőnek és kifakadnak és krónikus fekély alakulhat ki. A kután sporotrichosis általában az ujjakon a kézen és a karon jelentkezik.
  • tüdő-sporotrichosis - A betegség ritkábbik formája; akkor alakul ki, ha a S. schenckii spóráit belégzik. A tünetek között produktív köhögés csomócskák a tüdőben fibrosis, és dagadt nyirokcsomók fordulnak elő. A tüdő-sporotrichosis-ban szenvedő betegekben tuberculosis és tüdőgyulladás alakulhat ki.
  • disszeminált sporotrichosis - Ha a fertőzés a behatolás helyéről a szervezet más helyeire is átterjed, a betegség súlyos, disszeminált formája alakul ki. A fertőzés átterjedhet az ízületekre és a csontokra (osteoarticularis sporotrichosis) valamint a központi idegrendszerre is (sporotrichosis meningitis). - A disszeminált sporotrichosis tünetei: súlyvesztés, anorexia.

Kezelés

A sporotrichosis kezelése a betegség súlyosságától és helyétől függ.

  • orális kálium-jodid oldat – ismeretlen hatással gyógyítja a kután sporotrichosist.
  • Itraconazole és fluconazole – az itraconazole sokkal hatékonyabb mint a fluconazole.
  • intravénás Amphotericin B – súlyos mellékhatásai lehetnek. például láz, hányinger, hányás.

Jegyzetek

  1. 1,0 1,1 Ryan KJ, Ray CG (editors). Sherris Medical Microbiology, 4th ed., McGraw Hill, p. 654–6. o. (2004). ISBN 0838585299 
  2. Volk T: 'Sporothrix schenckii, cause of Rose-picker's Disease. Tom Volk's Fungus of the Month. (Hozzáférés: 2007. június 16.)

Külső hivatkozások