Taudactylus acutirostris

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Taudactylus acutirostris
Természetvédelmi státusz
Kihalt
      
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Osztály: Kétéltűek (Amphibia)
Rend: Békák (Anura)
Alrend: Neobatrachia
Család: Myobatrachidae
Nem: Taudactylus
Lee, 1966
Faj: T. acutirostris
Tudományos név
Taudactylus acutirostris
(Andersson, 1916)
Szinonimák

  • Crinia acutirostris Andersson, 1916
  • Taudactylus acutirostrisStraughan & Lee, 1966

Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Taudactylus acutirostris témájú rendszertani információt.

A Taudactylus acutirostris a kétéltűek (Amphibia) osztályának békák (Anura) rendjébe, a Myobatrachidae családba, azon belül a Taudactylus nembe tartozó faj.

Előfordulása

Ausztrália endemikus faja. Queensland állam északi részén, a Graham-hegytől a Big Tableland hegységig, 300–1300 m-es magasságon volt honos.[1] A faj előfordulási területe kevesebb mint 9000 km² volt.[2][3][4] Napközbeni életmódja és korábbi gyakorisága miatt a felvidéki esőerdők patakjainak feltűnő lakója, a faj 1988-ban kezdett eltűnni elterjedési területének déli részén, és 1992-re eltűnt a Daintree esőerdő déli részéről is.[5] Korábban a faj helyenként gyakorinak számított, 1989-ben 48 hímet regisztráltak egy 100 méteres patakmetszet mentén.[5] Amikor 1990-ben felméréseket végeztek a területen, csak egy kifejlett egyedet és néhány ebihalat találtak. A faj visszaszorulása jól dokumentált, 1988 és 1993 között körülbelül öt év alatt eltűnt egy körülbelül 2o30' szélességi kört átfogó területről. A faj egyedének egyetlen észlelése a South Johnstone R. egy kis mellékfolyójában 1996-ban,[6] valamint 1997-ben egy petékkel teli nőstény észlelése a Hartley-hegy közelében[7] az egyetlen adat a fajról 1994 óta.

Megjelenése

Kis termetű békafaj, testhossza elérheti a 3 cm-t.[4] Háta barna vagy sárgásbarna, kis sötétbarna foltokkal. Az orra hegyétől az ágyékáig halvány csík húzódik, amely alatt az oldal és a fej sötétbarna vagy fekete színű, a hát színétől világosan elkülönülve. Az orra nagyon hegyes, ami az ausztráliai békáknál ritka tulajdonság. Erről a jellegzetességéről kapta angol nevét, ami a Sharp snouted day frog. A hasa fehér, barna foltokkal. Pupillája vízszintes, a szivárványhártya arany- és barna színű. A lábakon sötét vízszintes sávok húzódnak. Ujjai között nincs úszóhártya, ujjai végén apró korongok vannak.[4]

Életmódja

A szaporodást tavasztól nyárig tartó időszakban észlelték. A nőstény a petéket kis csomókban, a vízfelszín alatti sziklákhoz tapasztja. Az ebihalak jellemzően 3,5 cm hosszúak és sötétbarna színűek. Gyakran maradnak a víztestek alján, és szájszerveikkel a sziklákhoz tapadnak, hogy az áramló víz ne sodorja el őket. Nem ismert, hogy mennyi idő alatt fejlődnek békává.[4][2]

Természetvédelmi helyzete

A vörös lista a kihalt fajok között tartja nyilván.[8] Az eltűnés okai továbbra is ismeretlenek. Richards és munkatársai 1993-ban nem találtak egyértelmű bizonyítékot arra, hogy az aszály, az áradások, az élőhely pusztulása vagy a peszticidek, szervetlen ionok vagy nehézfémek okozta szennyezés lenne felelős a populáció csökkenéséért. A Big Tablelanden, azon a területen, ahol a Taudactylus acutirostris faj 1991-1992-ben a legnagyobb sűrűségű volt, 1887 óta folyik bányászat, és a fakitermelés 1963-ban szűnt meg ezen a területen.[5] A jelenlegi kutatások azt a lehetőséget vizsgálják, hogy betegség, például vírusfertőzés vagy Chytrid gomba okozhatta e faj visszaszorulását.[9] Az, hogy a nagyon kis, elszigetelt populációk milyen hatással lehetnek a faj helyreállására, még nagyrészt ismeretlen, de magában foglalhatja az alacsony genetikai variabilitást, a betegségekre való fokozott fogékonyságot és az általános demográfiai instabilitást.[7]

Jegyzetek

  1. McDonald, K.R. (1992). Conservation Technical Report 1. Queensland Department of Environment and Heritage, Brisbane
  2. 2,0 2,1 AmphibiaWeb
  3. Atlas of Living Australia
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 FrogID, Australian Museum
  5. 5,0 5,1 5,2 Richards, S. J., McDonald, K. R., and Alford, R. A. (1993). Declines in populations of Australia's endemic rainforest frogs. Pacific Conservation Biology, 1, 66-77.
  6. Marshall, C.J. (1998). The reappearance of Taudactylus (Anura: Myobatrachidae) in north Queensland streams. Pacific Conservation Biology, 4, 39-41.
  7. 7,0 7,1 Hero, J.-M., Hines, H.B., Meyer, E., Morrison, C., Streatfeild, C., and Roberts, L. (1998). New records of 'declining' frogs in Queensland, Australia. Froglog, 29, 1-4.
  8. A faj szerepel a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján. IUCN. (Hozzáférés: 2023. november 4.)
  9. Berger, L., Speare, R. and Hyatt, A. (1999). Chytrid fungi and amphibian declines: overview, implications and future directions. Declines and Disappearances of Australian Frogs. A. Campbell, eds., Environment Australia, Canberra, 23-33.

Források