Tsaidamotherium

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Tsaidamotherium
Evolúciós időszak: Késő miocén
Természetvédelmi státusz
Fosszilis
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Főosztály: Négylábúak (Tetrapoda)
Osztály: Emlősök (Mammalia)
Alosztály: Elevenszülő emlősök (Theria)
Csoport: Eutheria
Alosztályág: Méhlepényesek (Placentalia)
Öregrend: Laurasiatheria
Csoport: Scrotifera
Csoport: Ferungulata
Csoport: Patások (Ungulata)
Rend: Párosujjú patások (Artiodactyla)
Csoport: Ruminantiamorpha
Alrend: Kérődzők (Ruminantia)
Alrendág: Pecora
Öregcsalád: Bovoidea
Család: Tülkösszarvúak (Bovidae)
Alcsalád: Kecskeformák (Caprinae)
Nemzetség: Ovibovini
Nem: Tsaidamotherium
Bohlin, 1935
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Tsaidamotherium témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Tsaidamotherium témájú kategóriát.

A Tsaidamotherium az emlősök (Mammalia) osztályának párosujjú patások (Artiodactyla) rendjébe, ezen belül a tülkösszarvúak (Bovidae) családjába és a kecskeformák (Caprinae) alcsaládjába tartozó fosszilis nem.[1][2] A legközelebbi ma is élő rokonuk a keleti pézsmatulok (Ovibos moschatus).[1][2]

Leírásuk

A Tsaidamotherium-fajok Ázsiában fordultak elő, a késő miocén korszak idején. Kövületeiket a Tibeti-fennsíkon és a kínai Kanszu tartományban találták meg. Ezeknek az állatoknak a legfőbb jellemzői az egyenlőtlen méretű szarvaik voltak, hiszen a baloldali jóval rövidebb volt, mint a jobboldali szarv. Pofájuk rövid, de széles volt; a koponyáikon igen nagy orrlyukak voltak, ami arra hagy következtetni, hogy takinszerű (Budorcas taxicolor), vagy inkább szajgaszerű (Saiga tatarica) megnyúlt orral rendelkeztek. A Tsaidamotherium-fajok mellett talált Hipparionok maradványai arra utalnak, hogy a térség akkortájt forró és félsivatagos szavanna lehetett; bár ez az elmélet ellentmond a megnyúlt orr jelenlétével, mely hűvös körülményekhez való alkalmazkodásra utal.[1][2]

Rendszerezés

A nembe az alábbi 2 faj tartozik:

Jegyzetek

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Shi, QinQin. "New species of Tsaidamotherium (Bovidae, Artiodactyla) from China sheds new light on the skull morphology and systematics of the genus."Science China Earth Sciences 57.2 (2014): 258-266.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Bohlin, Birger. "Tsaidamotherium Hedini, ng, n. sp. Ein Einhörniger Ovibovine, aus den Tertiären Ablagerungen aus der Gegend des Tossun nor, Tsaidam."Geografiska Annaler (1935): 66-74.

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Tsaidamotherium című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.