Vértetű

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Vértetű
Egy katicabogár lárvája vértetvekkel táplálkozik
Egy katicabogár lárvája vértetvekkel táplálkozik
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Ízeltlábúak (Arthropoda)
Altörzs: Hatlábúak (Hexapoda)
Osztály: Rovarok (Insecta)
Öregrend: Paraneoptera
Rend: Félfedelesszárnyúak (Hemiptera)
Alrend: Növénytetvek (Sternorrhyncha)
Öregcsalád: Levéltetvek (Aphidoidea)
Család: Valódi levéltetűfélék (Aphididae)
Nem: Eriosoma
Faj: E. lanigerum
Tudományos név
Eriosoma lanigerum
Hausmann, 1802
Szinonimák
  • Schizoneura lanigerum (Hausmann, 1802)
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Vértetű témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Vértetű témájú médiaállományokat és Vértetű témájú kategóriát.

A vértetű (Eriosoma lanigerum) a legjelentősebb almakártevők egyike. Amerikából behurcolt faj.

Életmódja, kártétele

A faj az alma hajtásain, vesszőin és gyökerein egyaránt szívesen táplálkozik, ültetvényekben ezzel károsít. A szívogató példányok testét fehér, vattaszerű viaszos váladék takarja, ami jól látható a megtámadott növényrészeken. Az érintett növényen, a szívogatás helyén, a vértetű nyálának hatására térfogatnövekedés alakul ki. A föld feletti részeken a szívogatás látványosabb, viszont kertgazdasági tekintetben a gyökereken jelentkezett kártétel jelentősebb. Az ősz végét megérő példányok a gyökerek közt igyekeznek áttelelni, s amelyeknek ez sikerül, azok tavasszal a lombkoronába vándorolnak. Az így, frissen felszínre jött egyedek testét ekkor viaszváladék még nem fedi; a későbbiekben a vértetű kolóniák a törzs sérülések mentén, vízhajtásokon és új hajtásokon is kialakulhatnak. Testnedve, amely a fehér viaszrétegen is átsejlik, piros színű, innét kapta nevét. Nemcsak a testére történő nyomásra kibuggyanó vérvörös nedv jellemző azonban rá, hanem az a fehér viaszváladék is, mely pehelyként borítja az egyes példányok hátát is, illetve azokat a helyeket is, ahol a vértetvek megtelepednek és nagy pelyhek módjára vattacsomóként veszik körül a faágakat. Csak az egészen fiatal és az éppen vándorúton lévő vértetveknek nincsen védő viaszburkuk.[1] Évente általában több nemzedéke van.

Védekezés a kártétele ellen

Prevenció

  • Rezisztens alanyok használata: MM sorozat, például MM 106-os alany.
  • Harmonikus tápanyagellátás

Kémiai védekezési lehetőségek

  • Karbamátok: pirimikarb hatóanyagú PIRIMOR 50 WG
  • Természetes eredetű szerek: vazelinolaj-> Agrol Plusz
  • Piretroidok: alfametrin hatóanyagú FENDONA, lambda-cihalotrin hatóanyagú KARATE

Biológiai védekezési lehetőségek

Elterjedése

A gubacstetvek mintegy háromszáz faja, köztük a vértetű is Európa-szerte elterjedt faj.

Természetes előfordulása

Eredeti előfordulási területe valószínűleg az amerikai kontinens volt, ahol vadon élő almaféle növényfajokon táplálkozott, s mivel ott természetes predátorai is éltek, bizonyára nem minősült kártevőnek. Amerikai szakértők ugyan sokáig ragaszkodtak ahhoz az állásponthoz, hogy a faj nem lehet ottani eredetű, mert kifejezetten almakártevő, az almafa pedig csak a 19. században került Amerikába; ma azonban már nem vitatott kérdés, hogy a vértetű a tengerentúlról származott át Európába. Ezt erősíti például az is, hogy régebbi gazdasági szakírók, akik igen részletesen leírták a koruk mezőgazdasági kártevőit, a vértetűt sehol sem említették. A faj szélesebb körű elterjedését – és világszinten jelentős kártevővé válását – az indíthatta be, amikor az eredeti élőhelye térségében megindult az almaültetvények nagyobb arányú telepítése.

Európai elterjedése, kártevővé válása

Első európai előfordulását – francia források szerint – 1810-ben a La Manche csatornában fekvő Guernsey és Jersey szigeteken észlelték. A következő néhány évben felfedezték a francia Cote de Nord tartományban, Bretagne-ban, Normandiában, 1822-ben már Párizs közelében is, valamint Rajna menti tartományokban is. Belgiumban 1829-ben, Olaszországban 1836-ban, Tirolban 1848-ban, a Krímben 1860-ban, Oroszországban 1862-ben, Ausztriában pedig 1868-ban jelentették először. Természetes terjedése egyébként nem volt gyors, főleg más behurcolt kártevőkkel egybevetve; széles körű elterjedését sokkal inkább az tette lehetővé, hogy a faiskolai csemeték kiterjedt kereskedelmi forgalma révén passzívan is eljuthatott nagy távolságokra. Ráadásul a faiskolai termelők a garantáltan kártevőmentes csemetéket jóval drágábban árusították, mint a tetveseket – sőt némelyek üzleti érdekből azt hirdették, hogy a vértetű nem is olyan veszedelmes –, így a gyümölcstermelők tömegesen vásárolták az olcsóbb, de fertőzött példányokat.

Magyarországi előfordulása

A Magyar Királyi Rovartani Állomás 1892-ben kiadott jelentése (Horváth Géza: Az 1884—1885. években felmerült gazdasági rovarkártevőkről) szerint 1884-ben észlelték először a fajt Magyarországon, méghozzá abban az évben rögtön több, egymástól távol eső helyen is: június 11-én Mosonmagyaróváron, a Gazdasági Akadémián, június 30-án a Pozsony vármegyei Pusztafödémesen, július 30-án Palánkán, Verestemplomon, december 4-én pedig Mosonmagyaróvár községben. A szakirodalomban az első hazai megjelenési helyének Pusztafödémest tekintik, amit az idézett jelentés szerzőjének helyszíni megállapításai is erősítenek. Horváth tapasztalatai szerint a kártevő Zichy Ferenc gróf ottani almáskertjében jelent meg, ahol vizsgálata idején már a fák nagy része fertőzött volt; mivel azonban az ottani dolgozók szorgalmasan tisztogatták a fákat, a baj még nem öltött nagyobb arányokat. Jelentését így folytatta: „gróf Zichy Ferenc kertjébe ott megejtett vizsgálat szerint már 1875-ben hozattak Franciaországból almafacsemetéket”, ez alapján pedig a vértetű első hazai megtelepedésének időpontja bátran tehető az 1875-es évre. A födémesi adatok ugyancsak azt mutatták, hogy természetes terjedése nem volt gyors, hiszen 9 évvel később „a falu másik oldalán levő faiskolában a vértetű még nem lépett fel”. A vértetű hazai megjelenése nyugtalanságot keltett a gyümölcstermelők között: a földművelésügyért felelős miniszter, Széchényi Pál már 1885-ben, az április 21-én kelt 57 790. számú rendeletével kötelezte Arad, Pozsony és Moson vármegyék törvényhatóságait, hogy szabályrendeletet alkossanak a faj elleni védekezésre, az almafacsemeték szállítását pedig tiltsák meg. Miniszteriális szintre legközelebb 1896-ban került a téma: abban az évben Darányi Ignác rendelte el földművelésügyi miniszterként a vértetű ügyének újbóli vizsgálat alá vételét. Jablonowski József, a Rovartani Állomás akkori vezetője a következő években valóban kutatni kezdte a vértetű életmódját, de munkáját nehezítette, hogy a faj abban az időben még nem fordult elő a főváros környékén. Irtására vonatkozóan ettől függetlenül már a 20. század elején több útmutató is megjelent, más kérdés, hogy ezek egy része (a faj életmódjának kellő ismerete hiányában) teljesen dilettáns, esetenként az almafák egészségét is veszélyeztető elképzelésre alapult.[2] Miután az 1920-as évek második felében Jeszenszky Árpád sikeresen honosította meg egyik fontos természetes ellenségét, a vértetű-fémfürkészt (Aphelinus mali), a vértetű, mint kártevő hazai jelentősége ennek köszönhetően rövid időn belül nagy mértékben csökkent. A második világháborút követő időszakban viszont egy időre ismét megnőtt, elsősorban az akkor jellemzően használt, széles spektrumú rovarölő szerek gátlástalan alkalmazásának köszönhetően, hiszen azok épp a vértetűre (annak természetes, viaszos védőburka révén) jórészt hatástalanok voltak, a hasznos parazitoidját viszont ritkították.[3]

Jegyzetek

  1. Brehm: Az állatok világa - Egyféle szárnyúak (Homoptera), mek.niif.hu
  2. Jeszenszky Árpád: A vértetű és a fürkésze Kertgazdaság, 12. évfolyam, 2. szám (1980. március), 81-87. oldal; online hozzáférés (Arcanum): 2025. március 6.
  3. Növényvédelem a növényvédő szereken túl, I. rész Mezőhír.hu, 2019-04-15, hozzáférés: 2025. március 6.

Források