Viator mundi és Faber mundi
Az antropológiában és a kultúrtörténetben viator mundi ("a világ zarándoka") kifejezést a középkori emberre és világképére használjuk, párhuzamba hozva a reneszánsz faber mundival ("a világ teremtője"). A viator mundi olyan a középkor társadalmára jellemző embertípus aki életének szemlélője, fatalista világlátása miatt nem az evilági életben keresi a boldogságot. Ezzel szemben a faber mundi világképében a homo faber (Appius Claudius Caecus használta ezt először) gondolata, a teremtő ember jelenik meg főszereplőként, aki szabad akarata miatt teljes felelősséggel tartozik az életéért és döntéseiért, a saját szerencséjének kovácsa.[1][2] A viator mundi ember típus saját világképének nem központja, úgy hiszi életét nagyobb erőknek kell, hogy irányítják, amikre nem lehet hatással. Életének csak szemlélője, aki a hedonizmus vagy az önkiteljesedés helyett, a túlvilági üdvözülésben várja boldogságát, ahol az általa kiérdemelt életet kapja. A faber mundi a humanizmus embere, a reneszánszban jelent meg a klasszikus értelemben először,[3] reagálva a kor pénzügyi[4] és vallási változásaira (értsd: reformáció), nyitott a szekuláris felé.[5] A dinamikus emberfogalom jellemzi. E szerint az ember szociális státusza nem kizárólag származása dönti el. Vallja, hogy az emberiséget az adottságai teszik képessé a világ megismerésére és alakítására. Lehetségesnek tartja a földi boldogság elérését, művésznek és a világ továbbépítőjének tekinti magát.[6]
Jegyzetek
- ↑ The Rise and Progress of the West in the 15th-16th Centuries and its relationship with the Islamic world, Ading Kusdiana, Wawan Hernawan, Multiple volume 1 issue 3, 2023 szept. 24.
- ↑ Redaksi: Kau Adalah... (Bahasa Indonesia nyelven). UIN Sunan Gunung Djati Bandung, 2020. február 17. (Hozzáférés: 2024. augusztus 25.)
- ↑ Renaissance: Peralihan Pemikiran Filsafat Abad Pertengahan ke Abad Modern (id-ID nyelven). Banawa Sekar Academia, 2019. szeptember 2. (Hozzáférés: 2024. augusztus 25.)
- ↑ „L'invité. La libre entreprise a 500 ans. Faut-il trouver un nouveau paradigme? - Le Temps”, 2005. december 8. (Hozzáférés: 2024. augusztus 25.) (français nyelvű)
- ↑ Reformation und Gegenreformation: Schweizer Geschichte 1523 - 1712. www.geschichte-schweiz.ch. (Hozzáférés: 2024. augusztus 25.)
- ↑ Lassen lernen (Deutsch nyelven). changeX. (Hozzáférés: 2024. augusztus 25.)