Diszkrét topológia

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez

A matematika topológia nevű ágában diszkrét topológiának nevezzük az olyan topológiát, amelyben a tér valamennyi részhalmaza nyílt. A diszkrét topológiával felruházott teret magát diszkrét topologikus térnek nevezzük.

Formális definíció

Legyen (X,τ) egy topologikus tér. Azt mondjuk, hogy τ az X-en értelmezett diszkrét topológia, ha τ az X alaphalmaz 𝒫(X) hatványhalmaza.

Tulajdonságai

  • Bármely halmaz topologikus térré tehető a diszkrét topológiával.
  • Egy adott halmazon értelmezhető topológiák közül a diszkrét topológia a legfinomabb.
  • Minden halmaz nyílt, és minden halmaz zárt.
  • A diszkrét topológia csak nulla dimenziós vektortér felett lineáris. Egy topológia lineáris, ha az alaphalmaz vektortér, és a rajta értelmezett műveletek: az összeadás, és a skalárral szorzás folytonosak.
  • Ha (X,τ) diszkrét topologikus tér, és f olyan függvény, amely X-et egy másik (Y,σ) topologikus térre képezi le, akkor f szükségképpen folytonos, hiszen minden halmaz f-nél vett ősképe nyílt. Megfordítva, egy g:YX függvény csak akkor lesz folytonos, ha értelmezési tartományának minden részhalmaza nyílt. Emiatt ha f:XY homeomorfizmus, akkor szükségképpen (Y,σ) is diszkrét tér. Ez azt mutatja, hogy diszkrét tér homeomorf képe szintén diszkrét: a diszkrétség topologikus tulajdonság.

Források