Háromnégyzetszám-tétel

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez

A háromnégyzetszám-tétel azt állítja, hogy egy n pozitív egész akkor és csak akkor nem áll elő három négyzetszám összegeként, ha n=4k(8m+7) alakú. A tételre Legendre egy nem teljes bizonyítást adott 1798-ban. Az első teljes bizonyítást Gauss írta le Disquisitiones Arithmeticae című 1801-ben megjelent könyvében.

A tétel alkalmazása

A tételből levezethető, hogy minden természetes szám három háromszögszám összege, ahol háromszögszámoknak a 0, 1, 3, 6, 10,…, tehát az n(n+1)/2 alakú számokat nevezzük. Valóban, az

n=a(a+1)2+b(b+1)2+c(c+1)2

egyenlőség 8-cal való szorzással és mindkét oldalhoz 3 hozzáadásával átalakítható a következővé:

8n+3=(2a+1)2+(2b+1)2+(2c+1)2.

Fenti tételünkből adódik, hogy minden 8n+3 alakú szám három négyzetszám összege, azt kell belátnunk, hogy az összeadandók ekkor szükségképpen páratlanok. Mivel páros szám négyzete 8-cal osztva 0 vagy 4 maradékot ad, páratlané pedig 1-et, a 8-cal vett 3-as maradékot csak úgy kaphatjuk meg, ha minden összeadandó páratlan.

A tétel bizonyítása

Állítás: Az n=4k(8m+7) alakú számok nem állnak elő három négyzetszám összegeként A bizonyításhoz teljes indukciót használunk mégpedig k-ra. Először belátjuk hogy k=0 esetén nem állítható elő, azaz 8m+7 számok nem írhatók fel három négyzetszám összegeként. Egy négyzetszám nyolccal osztva maradékul nullát, egyet vagy négyet ad, ezek közül semelyik három összege nem ad hetet maradékul. Tegyük fel hogy k-ig igaz az állítás. Bizonyítsuk k-ra. Indirekt módon tegyük fel hogy létezik olyan n=4k(8m+7) alakú szám ami előáll három négyzetszám összegeként, vagyis létezik x, y, z hogy: 4k(8m+7)=x2+y2+z2. 4k(8m+7) osztható néggyel tehát x2+y2+z2 is, ami csak úgy lehet hogy x, y, z mindegyike páros. De ekkor az egyenlet mindkét oldalát néggyel osztva kapjuk hogy: 4k1(8m+7)=(x2)2+(y2)2+(z2)2, de ez ellentmond az indukciós feltétellel mivel (x2),(y2),(z2) pozitív egészek. A másik irány bizonyítása jóval nehezebb.

Kapcsolódó szócikkek