Ebben a szócikkben a koreai nyelvű szavak átdolgozott latin betűs és magyaros, valamint a mandarin nyelvű szavak pinjin és magyaros átírása között ide kattintva szabadon lehet választani.
A 2016. évi nyári olimpiai játékokon a súlyemelésben összesen 15 versenyszámot rendeztek. A súlyemelés versenyszámait augusztus 6. és 16. között rendezték.
A 2008-as és a 2012-es olimpián levett doppingminták ismételt vizsgálata után, a három vagy több pozitív mintával megbukott országokat a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség 2016-ban egy évre, így a 2016-os olimpia idejére is eltiltotta. Az érintett országok: Bulgária. Oroszország, Kazahsztán és Fehéroroszország. Utóbbi három ország olimpiai tiltását még a NOB-nak is jóvá kell hagynia.[1]
A férfi 69 kg-os súlycsoportban a bronzérmes kirgiz Izzat Artikov még az olimpián doppinggal megbukott. Érmétől megfosztották.[3]
A férfi 85 kg-os súlycsoportban a bronzérmes román Gabriel Sîncrăian doppinggal megbukott. Érmétől megfosztották.[4][5]
A táblázat kinyitásához kattints a „kinyit” gombra
Kvalifikációs rendszer
Az olimpiai játékokon 260 versenyző indulhat. A férfiaknál 156, a nőknél 104 fő nevezhet.
Egy ország maximum hat férfi és négy női versenyzőt indíthat. A születési korhatár 2001. december 31.
Indulási jogot a kvalifikációs versenyek után kialakuló országok közötti ranglista alapján lehet szerezni. Kvalifikációs versenyek a 2014-es és 2015-ös súlyemelő-világbajnokság, valamint a 2016-os kontinentális bajnokságok.
Férfiak
A 2014-es és 2015-ös súlyemelő-világbajnokság súlycsoportjainak összetett eredményei alapján csapat sorrendet állítanak fel. A súlycsoportok győztesei 28, a második helyezettek 25, a harmadik helyezettek 23 pontot szereznek az országuknak. A további helyezettek, egészen a 25.-ig kapnak pontokat. A csapat pontjaiba az adott világbajnokságon a hat legjobb versenyző pontszámait veszik figyelembe.
A két verseny pontszámai alapján kialakuló csapat sorrend szerint az országok részére kiosztott kvóták száma:
1-6 helyezett ország: 6 induló
7-12: 5 induló
13-18: 4 induló
19-24: 3 induló
Azok az országok, amelyek nem szereztek a világbajnoki eredményeik alapján kvótát, a 2016-os kontinentális bajnokságokon kaphatnak még indulási jogot. Ezeken a versenyeken ismét csapatsorrendet állítanak fel. Amerikában, Ázsiában és Európában az első hét, Afrikában és Óceániában az első öt ország jut kvótához. Ezek az országok 1-1 versenyzőt indíthatnak az olimpián.
További nyolc hely áll rendelkezésre azoknak a versenyzőknek a részére, akik 2016. június 20-án a súlycsoportjukban a legjobb 15 között találhatóak a ranglistán és országuk nem tudott kvótát szerezni. Amennyiben ezeket a helyeket nem tudják kiosztani, akkor a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség további, előre meghatározott versenyek alapján felállított ranglista alapján osztja ki azokat. Ezekből a kvótákból egy országból maximum egy versenyző részesülhet.
Ha a rendező ország nem kvalifikált, három versenyzőt indíthat.
Az esetleg megmaradt kvótákat, a rendezőnek fenntartott, de esetleg szükségtelen helyeket a kvóta nélküli országok között osztják ki, a világbajnoki csapatsorrend alapján.
Nők
A nők kvalifikációja a férfiakéhoz hasonló rendszerben történik.
A világbajnokságokon a csapat pontjaiba az adott világbajnokságon a négy legjobb versenyző pontszámait veszik figyelembe.
A két világbajnokság csapat eredménye alapján kiosztott kvóták:
1-9: 4 induló
10-16: 3 induló
17-21: 2 induló
A 2016-os kontinentális bajnokságok eredményei alapján Ázsiában és Európában az első hat, Afrikában, Amerikában és Óceániában az első négy ország jut kvótához. Ezek az országok 1-1 versenyzőt indíthatnak az olimpián.
Hét helyet osztanak ki azoknak a versenyzőknek, akik súlycsoportjuk ranglistáján a legjobb tíz között találhatóak és az országuk nem jutott kvótához.
Ha a rendező ország nem kvalifikált, két versenyzőt indíthat.