Bázis (lineáris algebra)

Innen: Hungaropédia
(Vektortér bázisa szócikkből átirányítva)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Ugyanaz a vektor, több bázisban reprezentálva, lila és piros nyilakkal

A lineáris algebrában egy vektortér bázisa egy olyan vektorhalmaz, melyben lévő elemek egymástól lineárisan függetlenek és lineáris kombinációik megadják a vektortér minden elemét (azaz generátorrendszert alkotnak). A bázis egy minimális számú generátorrendszere a térnek és egy maximális számosságú, egymástól lineárisan független elemekből álló részhalmaza is egyben. A bázis elemei a bázisvektorok. Ha egy vektort egy bázis vektorainak lineáris kombinációjaként állítunk elő, akkor az együtthatók rendre a vektor koordinátái az adott bázisban. Függvényterekben a bázis elemeit bázisfüggvényeknek nevezzük. Egy vektortérben általában több bázis is van; a bázisváltást koordinátatranszformációnak is nevezzük. Ha más bázisokról is szó van, akkor ezt a bázist Hamel-bázisként említik. Nem tévesztendő össze egy koordináta-rendszer bázisával, ami egy másik fogalom.

Definíció

Vektorok egy BV halmaza (ami lehet véges vagy végtelen) sok definíció szerint akkor bázis (Hamel-bázis), ha a vektortér minden eleme, lényegében egyértelműen, állítható elő véges sok, B-beli elem lineáris kombinációjaként. A „lényegében” szó itt arra utal, hogy két előállítás csak nulla együtthatójú tagokban különbözhet egymástól. Adva legyen a V vektortér, és legyen B egy részhalmaz V-ben! A következő definíciók egyenértékűek:

  • V minden eleme előáll B elemeinek lineáris kombinációjaként, és ez az előállítás egyértelmű
  • B minimális generátorrendszere V-nek; azaz V minden eleme előáll B elemeinek lineáris kombinációjaként, de ez B egy részhalmazára sem teljesül
  • B maximális lineárisan független halmaz V-ben, azaz nincs V-ben olyan vektor, melyet hozzávéve B független maradna.
  • B lineárisan független generátorrendszer V-ben.

Alkalmas I indexhalmaz segítségével egy bázis írható úgy, mint B={bi:iI}; egy véges bázis úgy, mint B={b1,,bn}. Egy I indexhalmaz bevezetésekor gyakran a család írásmódot használják; például ahelyett, hogy B={bi:iI}, azt írják, hogy b=(bi)iI. Ha az I indexhalmaz rendezett, akkor az a bázist is sorba rendezi. Ekkor b rendezett bázis. Például b=(b1,,bn)=(bi)i{1,,n} véges bázis, b=(bi)i megszámlálhatóan végtelen bázis. Ez lehetővé teszi az irányok definiálását vektorterekben. Habár a bázisokat többnyire halmazként írjuk fel, praktikusabb indexelést használni. Ekkor a koordinátavektorok alakja x=(xi)iI; a koordinátatér KI. Rendezett I indexhalmaz esetén a bázis is rendezett. Például ha I={1,,n}, akkor x=(x1,,xn) (a koordináták számozása). A koordinátatér Kn; valós, illetve komplex esetben n, illetve n.

A definíció kibontása véges dimenzióban

Legyen V egy K feletti vektortér (jelben: KV), B=(v1,v2,...,vn) a vektortér bázisa, ha 1.)   a B generátorrendszere V- nek:

Bármely KV v vektora esetén egyértelműen léteznek k1,k2,...,knK- beli skalárok úgy, hogy i=1nkivi=v
Ebben az esetben a k1,k2,...,kn skalárokat a vektor B bázis szerinti koordinátáinak nevezzük.

2.) v1,v2,...,vn egymástól lineárisan független vektorok:

Ha i=1nkivi=0, akkor k1=k2=...=kn=0.

A KV vektortér dimenzióját a B bázis számossága adja meg:

dimKV=|B|
Ennek következménye, hogy ha KVn dimenziós vektortérnek B és B vektorlisták egyaránt bázisai, akkor |B|=|B|=n.[1]

Az ekvivalens definíciók egyenértékűségének bizonyítása

  • Ha minden vektor egyértelműen kifejezhető B elemeinek lineáris kombinációjaként, akkor B generátorrendszer. Ha B nem minimális generátorrendszer, akkor van egy B valódi részhalmaza, ami szintén generátorrendszer. Legyen most b*BB; ekkor b* kifejezhető B elemeinek lineáris kombinációjaként, tehát kétféleképpen is felírható B elemeinek lineáris kombinációjaként, ami ellentmond az egyértelműségnek. Ennélfogva B minimális.
  • A minimális generátorrendszerek lineárisan függetlenek. Ha B nem lineárisan független, akkor van egy b*B, ami kifejezhető B{b*} lineáris kombinációjaként. Ekkor B vektorainak minden lineáris kombinációja behelyettesítéssel átírható B{b*} lineáris kombinációjára, így B nem minimális.
  • Egy lineárisan független generátorrendszernek maximális független halmaznak kell lennie. Ha nem maximális, akkor van egy b* vektor, ami lineárisan független B-től. De b* kifejezhető B elemeinek lineáris kombinációjaként, ami ellentmond a lineáris függetlenségnek.
  • Minden maximálisan független rendszer generátorrendszer is: Legyen b* tetszőleges vektor! Ha b* eleme B-nek, akkor kifejezhető B lineáris kombinációjaként. Ha b* nincs benne B-ben, akkor B{b*} valódi tartalmazó halmaza B-nek, így lineárisan összefüggő. Ekkor vannak olyan együtthatók, hogy a1b1++anbn=0. Itt nem lehet az összes biB, mivel B lineárisan független; így az egyik megegyezik b*-gal. Feltehetjük, hogy ez b1, és együtthatója a nullától különböző a1. Ekkor b*=1a1(a2b2++anbn). Az ábrázolás egyértelműsége B lineáris függetlenségéből következik.

A létezés bizonyítása

A Zorn-lemmával igazolható, hogy minden vektortérnek van bázisa. Legyen Vb vektortér! Bázis, azaz maximálisan lineárisan független részhalmazt keresünk benne. Vesszük az

P:={XV:X lineárisan független}

halmazrendszert, ami részben rendezett a relációra. megmutatható, hogy:

  • P nem üres, hiszen benne van az üres halmaz. Ha V nem üres, akkor az összes nullvektortól különböző vektora szerepel benne egyelemű halmazként.
  • minden CP lánc C=XCX={v:XC:vX} is P-ben.

A Zorn-lemmából következik, hogy P-nek van maximális eleme. A maximális elemek azonban maximális lineárisan független részhalmazok V-ben, vagyis V bázisai. Tehát V-nek van bázisa, és minden lineárisan független vektorból álló halmaz egy bázis része. Egy q elemű véges test fölötti d dimenziós vektortérben

1d!k=0d1(qdqk)

különböző bázis van.

Kiegészítési tétel

Adva legyen vektorok lineárisan független TV részhalmaza, és a létezés bizonyítása szakasz jelölésével legyen

P:={XV:TX,X lineárisan független}

és felhasználjuk azt az eredményt, hogy T-t tartalmazza P egy maximális eleme, ami bázis V-ben. Így minden lineárisan független vektorhalmaz kiegészíthető bázissá.

Kicserélési tétel (Steinitz-tétel)

Legyen f1,…,fn lineárisan független rendszer és g1,…,gn generátorrendszer egy V vektortérben. Ekkor bármely fi-hez található olyan gj, hogy
f1,,fi1,gj,fi+1,,fn
is lineárisan független rendszer.
Bizonyítás
Tegyük fel indirekt, az általánosság megszorítása nélkül, hogy például f1-re ez nem igaz, vagyis az f2,…,fn vektorokhoz akármelyik gj-t hozzávéve mindig összefüggő rendszert kapunk. Tehát f2,…,fn független rendszerből előállítható g1,..., gn generátorrendszer bármely eleme. Ebből következik, hogy f2,…,fn bázis. Így V minden eleme, speciálisan f1 is előáll f2,…,fn lineáris kombinációjaként. De ez ellentmond f1,…,fn lineáris függetlenségének.

Kicserélési tételt felhasználva igazolható

Tétel
Legyen f1,…,fn lineárisan független rendszer és g1,…,gk generátorrendszer egy V vektortérben.
Ekkor nk.
Bizonyítás
Első lépésben f1-et cseréljük ki valamelyik gj-re, majd az így kapott új független rendszerből cseréljük ki f2-t alkalmas g-re, és így tovább, egészen addig, míg az fi-k el nem fogynak.
Az így nyert független rendszerben már csak g-k szerepelnek, és a függetlenség miatt nem lehet közöttük két egyenlő. Tehát legalább annyi g-nek kellett lennie, mint f-nek.
Következmény
Egy véges V vektortérben bármely két bázis azonos elemszámú.

Transzfinit eszközökkel igazolható, hogy minden vektortérnek van bázisa.
Végtelen elemszám esetén ezt általában Hamel-bázisnak nevezik, és bizonyítható, hogy

Egy tetszőleges vektortér bármely két bázisa azonos számosságú.

Ebből következik viszont, hogy a vektortér dimenziója jóldefiniált fogalom.

Tulajdonságok

  • Minden vektortérnek van bázisa.
  • Egy vektortérnek több bázisa is lehet.
  • Egy vektortér minden bázisa ugyanannyi elemből áll. Ez a szám, ami lehet végtelen kardinális szám is, a vektortér dimenziója.
    • Végtelen dimenzióban ez az állítás a Zorn-lemma következménye; valójában vele ekvivalens.
    • Az állítás következménye, hogy adott test felett adott dimenzióban izomorfizmus erejéig pontosan egy vektortér létezik.[2]
  • Legyen KV , KS résztere KV-nek. Legyen B a KS nek bázisa, ekkor a B bázist ki lehet egészíteni úgy V- beli vektorokkal, hogy az bázisa legyen V-nek.[1]
  • Minden vektortér szabad objektum bázisa fölött. Ez a vektorterek univerzális tulajdonsága a kategóriaelmélet értelmében. Ez azt jelenti, hogy:
  • Egy lineáris leképezést egyértelműen meghatározza egy bázis elemeinek képei. Legyen V vektortér a K test fölött! Ekkor a {b1,,bk} részhalmaz egyértelműen definiál egy KkV,eibi lineáris leképezést, ahol ei az i-edik standard bázisvektor. Ez a leképezés:
  • pontosan akkor injektív, ha a bi vektorok lineárisan függetlenek
  • szürjektív, ha bi-k generátorrendszert alkotnak
  • bijektív, ha a bi vektorok bázist alkotnak
Egy bázis tetszőleges leképezése a képtérben lineáris leképezést definiál.
Mindez a jellemzés átvihető modulusokra is.

Koordináták

Egy V vektortérben, egy rögzített b1,…,bn bázis mellett tetszőleges vV vektor egyértelműen írható fel

v=α1b1++αnbn

alakban.
Ekkor az αi skalárok a v vektor koordinátái, a b1,…,bn bázisra vonatkozólag. Egy vektortérben a vektorok koordinátái a vektortér alaptestének elemei. Ezek együtt alkotják a x=(xi)iB koordinátavektort, ami egy másik vektortér, a KB koordinátatér eleme. Lényeges, hogy melyik koordináta melyik vektorhoz tartozik. Ha a bázis nincs indexelve, akkor az egyes vektorokat indexben jelölni kell.

Báziscsere

Legyen KV vektortérben B=(v1,v2,...,vn) és B=(v'1,v'2,...,v'n) bázis.

a.) Ha v a V egyik vektora, úgy, hogy v=i=1nkivi, akkor a [v]B=(k1,k2,...,kn) a v vektor felírása a B bázisban
b.) Legyen tijK-beli elem minden i-re és j-re. Felírható a következő egyenletrendszer:
v'1=t11v1+t21v2+...+tn1vn
v'2=t12v1+t22v2+...+tn2vn
...
v'n=t1nv1+t2nv2+...+tnnvn
Ekkor a v1,v2,...,vn vektorokhoz tartozó együtthatókat rendre beírjuk egy mátrix oszlopaiba, a keletkezett mátrix a B bázisból B bázisba való áttérési mátrix lesz.
T=(t11t12t1nt21t22t2ntn1tn2tnn)[1]

Példák

e1 és e2 a sík egy bázisa
  • a síkbeli, közönséges vektorok vektorterében bázist alkot a szokásos i, j ortonormált vektorpár.
  • a standard bázis az 2 euklidészi síkban, vagyis az {(1,0),(0,1)} vektorpár
  • két, nem egyazon, vagy ellentétes irányba mutató vektor az euklidészi síkban
  • hasonlóan 𝔼3 -ben a szokásos, jobbsodrású vektorhármas
i=[100],j=[010],k=[001]
  • n-ben ortonormált bázist alkot az
e1=(100),e2=(010),,en=(001)
vektorhalmaz, mely n standard bázisa.
  • Fn×k -ban bázis
(1000)n×k,(010000)n×k,,(0001)n×k
ahol 0, 1 az F test null- illetve egységeleme.
  • az F feletti polinomok vektorterében bázist alkotnak az
{1,x,x2,,xn,}
vektorok.
  • a polinomok vektorterében vannak más bázisok, amelyek konkrét alkalmazásokban hasznosabbak, mint a monomok, például a Legendre-polinomok
  • a legfeljebb k-adfokú polinomok egy bázisa: {1,x,x2,,xk}
  • a {0} nullvektortérben az üres halmaz
  • a , mint fölötti vektortérben az {1,i} halmaz
  • a , mint fölötti vektortérben egy olyan számpár, melyek hányadosa nem valós
  • a valós számsorozatok körében az {(1,0,0,0,),(0,1,0,0,),(0,0,1,0,),} vektorok lineárisan függetlenek, de nem alkotnak bázist, mivel például (1,1,1,1,) nem fejezhető ki véges sok elem lineáris kombinációjaként
  • , mint fölötti vektortér esetén van bázis, amit nem lehet explicit megadn

Speciális vektorterekben

Valós és komplex vektorterek további topológiai struktúrával bírnak. A fent bevezetett bázisfogalomtól eltérő bázisok is definiálhatók bennük.

Bázis és duális bázis a háromdimenziós valós vektortérben

A klasszikus mechanikában a megfigyelési teret skalárszorzatos háromdimenziós valós vektortérrel, azaz a (V³, ·) vektortérrel modellezik. A skalárszorzat megléte a vektorteret további tulajdonságokkal ruházza fel. Háromdimenziós valós vektortérben minde b1,2,3 bázishoz tartozik pontosan egy b1,2,3 duális bázis úgy, hogy bibj=δij, ahol δ a Kronecker-delta. A skalárszorzattal definiálható a vektorok normája és szöge, így előállíthatók ortonormált bázisok, melyek elemei páronként ortogonálisak, és normájuk egységnyi. Ortonormált bázisok esetén a duális bázis megegyezik a bázissal. Minden v vektor kifejezhető bázisvektorok lineáris kombinációjaként:

v=i=13(vbi)bi=i=13(vbi)bi

A skalárszorzattal ellátott háromdimenziós valós vektortér teljes is, azaz Hilbert-tér.

Hamel- és Schauder-bázisok skalárszorzatos terekben

Valós és komplex skalárszorzatos vektorterekben, különösen a Hilbert-terekben az elemek előállíthatók más, bizonyos céloknak megfelelőbb módon. Ebben az előállításban ortonormált bázist használunk, de megengedünk végtelen összegeket is. A végtelen összeg megengedése miatt ez nem bázis a fenti értelemben, így egy másik nevet kap: ez a Schauder-bázis. A fent leírt bázist ekkor Hamel-bázisnak hívják.

Auerbach-bázis

Egy Auerbach-bázis egy normált vektortér sűrű alterének Hamel-bázisa; úgyhogy minden bázisvektor távolsága a többi vektor által generált altértől megegyezik a bázisvektor normájával.

A különböző bázisfogalmak elhatárolása

  • A Hamel- és a Schauder-bázis is lineárisan független vektorokból áll.
  • Egy Hamel-bázis, röviden bázis vektorok véges lineáris kombinációjával fejezi ki a tér vektorait.
  • Véges dimenziós valós, illetve komplex skalárszorzatos vektorterekben egy ortonormált bázis egyszerre Hamel- és Schauder-bázis.
  • Végtelen dimenziós, teljes valós vagy komplex skalárszorzatos vektortérben, speciálisan végtelen dimenziós Hilbert-térben a Hamel- és a Schauder-bázisok sosem esnek egybe. Végtelen dimenziós esetben egy Hamel-bázis nem mindig ortonormálható.
  • Végtelen dimenziós, szeparábilis Hilbert-tér Hamel-bázisa nem megszámlálható; ezzel szemben egy Schauder-bázis megszámlálható. Nem létezik 0 Hamel-dimenziós Hilbert-tér.
  • Hilbert-terekben bázison többnyire Schauder-bázist értenek; skalárszorzat nélküli vektorterekben mindig Hamel-bázist.

Általánosítás

A test feletti vektortér fogalmának általánosítása a gyűrű feletti modulus. Az állítás, miszerint minden vektortérnek van bázisa, nem általánosítható modulusokra. Ennek hátterében az áll, hogy a gyűrű nem minden eleme invertálható. Egy modulusnak akkor és csak akkor van bázisa, ha a modulus szabad.[3]

Források

  1. 1,0 1,1 1,2 Marcus, Andrei. Algebra [2005] 
  2. Csernák Tamás: Zorn-lemma és alkalmazásai. ELTE TTK. (Hozzáférés: 2021. március 9.)
  3. Weisstein, Eric W.: Free Module (angol nyelven). Wolfram MathWorld

Fordítás

Ez a szócikk részben vagy egészben a Basis (Vektorraum) című német Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.