Dirichlet-féle L-függvény

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez

A matematikában a Dirichlet-féle L-sor egy

L(s,χ)=n=1χ(n)ns.

alakú függvény, ahol χ egy Dirichlet-karakter, és s komplex szám, aminek valós része nagyobb, mint 1. Analitikus folytatással ez a függvény kiterjeszthető a teljes komplex síkon meromorf függvénnyé. Ez a Dirichlet-féle L-függvény. Jelölése L(s, χ). Ezeket a függvényeket Dirichlet után nevezték el, aki egy 1837-es cikkében vezette be őket, hogy bebizonyítsa a számtani sorozatokban előforduló prímekről szóló tételt, amit szintén róla neveztek el. A bizonyításban belátja, hogy L(s, χ) s = 1-ben nem nulla. Sőt, ha χ principális, akkor s = 1-ben elsőrendű pólusa van.

Gyökök

Ha a χ primitív karakter értéke χ(−1) = 1, akkor L(s,χ)-nek gyökei a páros negatív egészek, és nincs más negatív valós részű gyöke. Ha a χ primitív karakter értéke χ(−1) = −1, akkor L(s,χ)-nek gyökei a páratlan negatív egészek, és nincs más negatív valós részű gyöke. A Riemann-féle zéta-függvényhez hasonlóan nincsenek gyökök a Re(s) = 1 tartományon és azon túl. Például, ha χ a q modulus nem valós karaktere, akkor ha

β<1clog(q(2+|γ|))

akkor β + iγ egy nem valós komplex gyök.[1] Ahogy a Riemann-féle zéta-függvényhez tartozik a Riemann-hipotézis, úgy a Dirichlet-féle L-függvény az általánosított Riemann-hipotézisnek engedelmeskedik.

Euler-szorzat

Mivel a χ egy Dirichlet-karakter, azért χ teljesen multiplikatív, és L-függvénye felírható az abszolút konvergencia félsíkján Euler-szorzatként:

L(s,χ)=p(1χ(p)ps)1 for Re(s)>1,

ahol a szorzat befutja az összes prímet.[2]

Függvényegyenlet

Tegyük fel, hogy χ a k modulus primitív karaktere. Definiáljuk a következőket:

Λ(s,χ)=(πk)(s+a)/2Γ(s+a2)L(s,χ),

ahol Γ a gamma-függvény és az a-t meghatározza az

a={0;ha χ(1)=1,1;ha χ(1)=1,

egyenlet. Ekkor teljesül a következő függvényegyenlet:

Λ(1s,χ)=iak1/2τ(χ)Λ(s,χ).

Itt τ(χ)a Gauss-összeg

n=1kχ(n)exp(2πin/k).

Jegyezzük meg, hogy |τ(χ)| = k1/2.

Kapcsolat a Hurwitz-féle zéta-függvénnyel

A Dirichlet-féle L-függvények felírhatók Hurwitz-féle zéta-függvények lineáris kombinációiként a racionális helyeken. Rögzítve a k ≥ 1 egészet, a modulo k karakterek Dirichlet-féle L-függvényei felírhatók ζ(s,q) konstans együtthatós lineáris kombinációjaként, ahol q = m/k és m = 1, 2, ..., k. Eszerint racionális helyekre a Hurwitz-féle zéta-függvény analitikus tulajdonságai kapcsolatban állnak a Dirichlet-féle L-függvényekkel. Speciálisan, legyen χ egy modulo k karakter. Ekkor Dirichlet-féle L-függvénye:

L(s,χ)=n=1χ(n)ns=1ksm=1kχ(m)ζ(s,mk).

Továbbá egy triviális karakter Dirichlet-féle L-függvénye a (ekkor a k modulus prím) a Riemann-féle zéta-függvény:

ζ(s)=1ksm=1kζ(s,mk).

Jegyzetek

  1. Montgomery, Hugh L.. Ten lectures on the interface between analytic number theory and harmonic analysis, Regional Conference Series in Mathematics. Providence, RI: American Mathematical Society, 163. o. (1994). ISBN 0-8218-0737-4 
  2. Apostol 1976, Theorem 11.7

Források

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Dirichlet L-function című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Kapcsolódó szócikkek